YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Stoltenberg açıkladı: 'Deniz Muhafızı' operasyonu geliyor!
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız." dedi.
Stoltenberg açıkladı: 'Deniz Muhafızı' operasyonu geliyor!
09 Temmuz 2016 / 19:20 Güncelleme: 09 Temmuz 2016 / 19:22

Polonya'nın başkenti Varşova'da NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvenin ikinci gününde NATO Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı düzenlendi.

Stoltenberg, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın güneyindeki krizler ve terör örgütü DAEŞ yüzünden milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

Bölgedeki istikrarsızlığın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci krizine neden olduğunu ve terör saldırılarının arttığını anlatan Stoltenberg, "Bugün DAEŞ ile mücadele kapsamında Irak'taki yerel kuvvetlerin eğitimine başlayacağız. 

Ürdün'deki Irak askerlerini eğitmeye devam edeceğiz. Bağdat'a planlama, stratejik destek ve güvenlik sağlaması için ekip göndereceğiz." dedi.

'Yeni güvenlik operasyonu başlatacağız'

AB'nin Akdeniz'deki sığınmacı akınını durdurmak için başlattığı Sofya Operasyonu ile yakından çalışmayı istediklerini bildiren Stoltenberg, "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız." dedi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler