YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Steinmeier: Türkiye bizim için anahtar bir ülke
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin kendileri için anahtar ülke olduğunu söyledi.
Steinmeier: Türkiye bizim için anahtar bir ülke
08 Eylül 2016 / 01:00 Güncelleme: 08 Eylül 2016 / 01:02

Steinmeier, Federal Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'de, 15 Temmuz'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin Almanya tarafından yeterince ciddiye alınmadığı ve dayanışma gösterilmediği yönünde bir izlenimin oluştuğunu belirtti.

Steinmeier, Türkiye'de ayrıca, özellikle Almanya'da başlangıçta bu darbe girişiminin bir senaryo olarak görüldüğü iddialarının bulunduğunu anımsattı.

15 TEMMUZ YORUMU: TEPKİMİZİ YETERİNCE ANLATMAYI BAŞARAMADIK

Bratislava'da AB Bakanı Ömer Çelik'le görüşmesinde Almanya'nın tutumunu anlattığını ifade eden Steinmeier, Çelik'e, "Belki, biz gerçekten bu menfur darbe girişiminin demokratik kurumlara bir saldırı olduğunu hakikaten yeterince açık bir şekilde ifade edemedik. Belki, Türk halkının darbeye karşı koymasına büyük saygı duyduğumuzu kamuoyuna anlatmayı başaramadık." dediğini aktardı.

Steinmeier, "Bu açıdan her zaman kesin bir şekilde Türkiye’nin yanında olduğumuzu söylemek lazım." dedi.

Ancak Türkiye'deki olaylara ve tehlikelere ilişkin "Avrupa’dan yöneltilen her eleştiri içeren sorunun kibir ve vurdumduymazlık olarak görülmemesi" gerektiğini ifade eden Steinmeier, elbette söz konusu darbe girişiminin siyasi ve hukuki olarak açıklığa kavuşturulması ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini kaydetti.

Steinmeier, ancak hukuk devleti standartlarının korunması beklentisi içinde olduklarını, bunun uygunsuz bir istek olarak hissedilmemesi gerektiğini belirtti.

"TÜRKİYE OLMADAN ORTADOĞU'DA HİÇBİRŞEY ÇÖZÜLEMEZ, BUNUN BİLİNMESİ LAZIM"

"Türkiye bizim için anahtar bir ülke" diyen Steinmeier, bunu sadece Türkiye'de bulunan 2,5 milyon sığınmacıdan ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yapılan sığınmacı anlaşmasından dolayı söylemediğini aktardı.

Barış için çaba harcayanların Türkiye'ye ihtiyaç duyduğunu belirten Steinmeier, "Kim bu kürsüde konuşmak ve Suriye, Irak ve Libya konusunda bir şey söylemek istiyorsa, bu ihtilafların hiçbirinin Türkiye'yi bir şekilde masaya almadan çözülemez olduğunu bilmesi lazım." şeklinde konuştu.

 

AA

litfen buna dikkat edin.2
 // hursit dilaver
15 temmuzda başarılamayan işgal için şimdi almanlar devrede demek.ne işi var şimdi almanyanın turkiyede. incirliğe girememenin intikamı mı..dikkat edin, bu FETÖ çetesi ie beraber yeni bir işgal denemesi yapacaklar.iskenderun körfezi zaten gemi dölu.çevremize 60 devlet asker ve gemisi var.ve sanki suriye için.. SANMAYIN Kİ, SURİYE..HAYIR EFM DUŞMAN TURKİYE.almanlar zörla gelmek istiyör bakın. HİMAR falan İŞİD için değil,LASTİKLERİNİ PATLATIP ANKARAYA, KÖNYAYA ATTIRMADIGIMIZ FUZELER YERİNE GELDİ....
08 Eylül 2016 Perşembe 11:44
litfen buna dikkat edin.1
 // hursit dilaver
tamam işte,şişkebap rakii,ah bizi sizi yeni anladık muhabbeti.SAKIN HA..bakın vebale girmeyin.almanya 58 milyar/milyön neyse parayla gelip incirlik ve çevresinde yerleşecek.uçak pisti,askerler için löjman/yani kışla,ilave binalar falan,YANİ BİR HAVA USSU İSTİYÖR VE HAZIRLIKLARI DA TAMAM.ÖNAY VERİLMİŞ SANKİ.hep kendi yapacak ve elbet kapıdan da bir turk giremeyecek.bu arada 15 temmuzda kıbrısta apörtta bekleyen ingiliz askerlerini ve hatay sınırında bekleyen şii iran askerlerini unutmayın....
08 Eylül 2016 Perşembe 11:36
ANAHTAR BİR ARAÇTIR...!
 // ARSLAN
Türkiye anahtar ise anahtarı çeviren kim olacak?
Türkiyeyi hala bir araç olarak görüyorsunuz ama siz isteyince anahtar olmayız...!
Çünkü işinize gelmedi mi siz anahtarı tuvalet anahtarı olarak görürsünüz...!...
08 Eylül 2016 Perşembe 11:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler