YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Standard & Poor's: Gelişen piyasalar potansiyel risklerle karşı karşıya
Standard & Poor's: Gelişen piyasalar potansiyel risklerle karşı karşıya
29 Eylül 2015 18:33
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s raporunda, Türkiye'nin, gelişen piyasalar içinde potansiyel risklere en duyarlı ülkeler arasında yer aldığı bildirildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un (S&P) "Kim Riskte? Gelişen piyasalar olumsuz küresel trendlerle karşılaşıyor" başlıklı raporunda 2008 yılından itibaren küresel kredi koşullarının gelişen piyasalarda büyümeyi desteklemesine rağmen ilerideki döneme ilişkin bazı potansiyel risklerin bulunduğu vurgulandı.

Raporda, gelişen piyasaların önündeki başlıca üç riskin, “Fed’in olası faiz artışıyla birlikte küresel likidite koşullarında azalma", "Son yıllarda bankacılık sektöründe aşırı şekilde artan yerel kredilerde çözülme olasılığı" ve Çin’deki yavaşlama” olduğu kaydedildi.

Toplam 22 gelişmekte olan ülkenin incelendiği raporda, “Latin Amerika ülkelerinin kredi notları Asya ülkelerine kıyasla üç risk kategorisine karşı daha kırılgan durumda” denildi.

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan S&P Ülke Kredileri Baş Risk Uzmanı Moritz Kraemer, “Venezuela, Arjantin, Türkiye, Kolombiya ve Peru, gelişen piyasalar içerisinde küresel likidite sıkılaşması, finansal kaldıraçsızlık ve Çin’deki yavaşlamanın oluşturacağı üçlü riske karşı en duyarlı ülkeler olabilir. Meksika, Polonya ve Filipin daha az riskli görünüyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler