YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Srebrenitsa'daki soykırım kabullenilmeli
Srebrenitsa'daki soykırım kabullenilmeli
11 Temmuz 2013 14:09
AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Srebrenitsa'daki kurbanlara saygı adalete destek ve soykırımın kabullenilmesini istedi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Srebrenitsa'daki soykırımın kabullenilmesi, kurbanlara saygı gösterilmesi ve adalete destek verilmesini istedi.

Srebrenitsa'daki Müslüman soykırımının 18. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Ashton, AB adına kurbanlara saygısını sundu.

Ashton, "Çocukları toprağa verilen bir anne ve babanın acısı hiçbir kelimeyle ifade edilemez. Hiçbir kelime kurbanların ailelerine huzur veremez. Yine de kurbanlara saygı gösterebiliriz, soykırım inkarını reddedebiliriz ve somut önlem olarak adalete destek verebiliriz" ifadesini kullandı.

Catherine Ashton, Bosna Hersek'te işlenen savaş suçlarıyla ilgili yargılamaların gerçekler ortaya konulana, adalet güvence altına alınana ve barış güçlendirilene dek sürmesi gerektiğini vurguladı.

Balkanlar'ın AB'nin tarihsel düşmanlıklar üzerine inşa edilmesi tecrübesinden faydalanmasını isteyen Ashton, hala bu konuda atılması gereken önemli adımların bulunduğunu dile getirdi.

AA

Etiketler: , ,
14:51
 // Oktay Damdagezer
Bn Ashton'un Srebrenitsa katliamını "soykırım" olarak tanımlamasından uluslararası platformlarda ve her fırsatta yararlanmalıyız.İlgililerin hafızalarını tazelemek
bakımından şunları hatırlatmak isterim:Kıbrıs 'la ilgili olarak zamanın İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Hume, AB adaylığımız konusunda Jack Straw Türkiye'nin tezine yakın olmuşlardı.Ne yazık ki çoğu politikalarımızda olduğu gibi Dış Politikamızda da süreklilik sağlayamadığımız için ,büyük ölçüde de fırsatları tam göremediğimiz İcin bu "yakın" tutumlardan yararlanamadığımızı düşünüyorum....
11 Temmuz 2013 14:51
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler