YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Srebrenitsa Soykırımcıları için karar çıktı
Uluslararası Ceza Mahkemesi 8 bin 372 kişinin kıyıma uğratıldığı Srebrenitsa Soykırımı'nda karar verdi. Soykırım yapmakla suçlanan 5 subaydan ikisi müebbet hapis cezasına, diğerleri ise 13 ile 35 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.
Srebrenitsa Soykırımcıları için karar çıktı
31 Ocak 2015 / 05:34 Güncelleme: 31 Ocak 2015 / 07:07

Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Temyiz Kurulu, Srebrenitsa ve Jepa'da soykırım yapmakla suçlanan beş Sırp Cumhuriyeti Ordusu subayı hakkındaki nihai kararını verdi. Beş subaydan ikisi müebbet hapis cezasına, diğer üç subay ise 13 ile 35 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı
 
13-35 yıl arasında değişen cezalar
 
Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Temyiz Kurulu, Srebrenitsa ve Jepa'da soykırım yapmakla suçlanan beş Sırp Cumhuriyeti Ordusu subayı hakkındaki nihai kararını verdi. Mahkeme, beş subaydan ikisini müebbet hapis cezasına, diğer üç subayı ise 13 ile 35 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırdı.
 
ICTY Temyiz Kurulu, Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, Srebrenitsa ve Jepa şehirlerinde Boşnaklara yönelik soykırım işlemekle suçlanan Vuyadin Popoviç, Lyubişa Beara, Drago Nikoliç, Radoviy Miletiç ve Vinko Pandureviç hakkındaki son kararını açıkladı.
 
Popovic ve Beara'ya müebbet
 
Karara göre, Vuyadin Popoviç ile Lyubişa Beara müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 
ICTY Temyiz Kurulu Başkanı Patrick Robinson'un açıkladığı karara göre, Drago Nikoliç 35 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Radivoy Miletiç 18, Vinko Pandureviç ise 13 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler