YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
S&P: 'Türkiye artan likiditeden faydalanabilir'
S&P: 'Türkiye artan likiditeden faydalanabilir'
01 Ekim 2015 16:58
S&P Avrupa Ortadoğu ve Afrika Başekonomisti Jean-Michel Six, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemesini artırması durumunda Türkiye’nin artan likiditeden faydalanabileceğini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors’un (S&P) Avrupa Ortadoğu ve Afrika Başekonomisti Jean-Michel Six, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişlemesini artırması durumunda Türkiye’nin artan likiditeden faydalanabileceğini söyledi.

S&P’nin Başekonomisti Six, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme programına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ECB’nin parasal genişleme programını 2018 yılının ortasına kadar sürdürerek 2,4 trilyon avroya yükseltmesini beklediğini dile getiren Six, “Türkiye ECB’nin parasal genişleme programının devam ettirmesinden ve artırmasından iki şekilde faydalanabilir. Öncelikle ECB’nin bu yönde adımları Avro Bölgesi’nin büyümesini destekleyecektir. Bu Avrupa’nın büyümesi açısından iyi haber” dedi.

Six, ECB'nin parasal genişleme programının büyüklüğünü artırması durumunda piyasadaki likidite fazlasının yeni piyasalar arayabileceğine işaret ederek, “Olası ikinci fayda ise şu; geçmişte ABD’de, Avrupa’da ve İngiltere’deki parasal genişleme programlarında, bu kadar büyük çaplı bir program olduğunda bir kısım likiditenin sızdığını gördük. Biz buna 'sızıntı' diyoruz, diğer bir ifadeyle Avro Bölgesi’ne enjekte edilen likiditenin bir kısmı sızarak daha fazla fırsat arayışı için bölge dışına çıkıyor” ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemesinde likiditenin bir kısmının gelişmekte olan ekonomilere yönlendiğini vurgulayan Six, “Gelişmekte olan ekonomilere giden bu likidite, hisselere, tahviller ve konut sektörüne yatırıldı. Bu anlamda bu likiditenin bir kısmının sonunda Avro Bölgesi etrafındaki piyasalara gideceği konusunda şüphe yok. Türkiye açık şekilde buna aday ülke olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler