YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
S&P Japonya’nın kredi notunu düşürdü
S&P Japonya’nın kredi notunu düşürdü
16 Eylül 2015 16:14
S&P, Japonya’nın uzun vadeli döviz ve yerel para birimi cinsiden kredi notunu "AA-" den "A+"ya indirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Japonya’nın uzun vadeli döviz ve yerel para birimi cinsiden kredi notunu "AA-"den "A+"ya indirdiğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Japonya’nın uzun vadeli döviz ve yerel para birimi cinsiden kredi notunun "AA-"den "A+"ya indirildiği, görünümün ise "durağan" olduğu belirtildi. Açıklamada, Japonya’nın kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notunun "A-1+"dan "A-1"e düşürüldüğü de kaydedildi.

Açıklamada not indiriminin gerekçesine ilişkin, "Japonya’nın not kredibilitesi son 3-4 yıl içerisinde zayıflamaya devam etti. Söz verilmiş olmasına rağmen, hükümetin ekonomik büyümeyi canlandırmak ve deflasyonu sonlandırmak konusundaki stratejisinin, gelecek 2-3 yıllık dönemde bozulmayı tersine çevirebilmesi olası görünmüyor" ifadeleri kullanıldı.

Japonya’da kişi başına düşen milli gelirinin 2011-2014 döneminde 47 bin dolardan yaklaşık 36 bin dolara düştüğüne işaret edilen açıklamada, "Dolar yen kurundaki bozulmanın yanında bu durum, düşük fiyat trendinin ısrarlı şekilde devam ettiği dönemde zayıf olan ekonomik büyümeye de yansıyor" değerlendirmesine yer verildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler