YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
S&P/ Damak: Türkiye'de İslami finans hala dar ölçekli
S&P/ Damak: Türkiye'de İslami finans hala dar ölçekli
07 Ekim 2015 07:20
S&P'nin İslami Finans Direktörü Muhammed Damak, Türkiye'deki İslami finansa ilişkin açıklamalarda bulundu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un İslami Finans Direktörü ve Global Başkanı Muhammed Damak, Türkiye'deki İslami finansın halen dar ölçekli olduğunu söyledi.

Dubai'de düzenlenen Uluslararası İslam Ekonomisi Zirvesi kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Damak, Türkiye'deki İslami finansın yeterli gelişmeyi göstermeme nedenini İslami bankaların sayısının az olmasıyla açıkladı.

Damak, "Türkiye'deki İslami bankaların sayısı son 10 yıl içinde artmış olsa da bunlar bankacılık sisteminin sadece yüzde 6'lık bir kısmını oluşturuyor" dedi.

Dünyada İslami finans sektörünün hacminin 2 trilyon dolara ulaşmış durumda olduğunu söyleyen Damak, "Türkiye ise bu alandan sadece yüzde 3'lük bir pay alıyor. Sektörde en büyük pay Suudi Arabistan, İran, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait." diye konuştu.

Türk piyasasında sukuk ihraç oranında yaşanan düşüşe dikkati çeken Damak, yıl başından bu yana 1,5 milyar dolarlık sukuk ihraç edildiğini, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 2,6 milyar dolar olduğunu belirtti.

Damak Türk hükümetinin İslami finansa yönelmesi ve yerli bankaların bu piyasadan daha büyük pay almasına yardımcı olacak adımlar atılmasının gelecek dönemde sukuk ihracını artıracağını savundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler