YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Sözde soykırım' için Hollanda'dan flaş karar
Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher, katıldığı bir radyo programında, "soykırım" yerine, "sorun" ifadesini kullanmaya devam edeceklerini söyledi.
'Sözde soykırım' için Hollanda'dan flaş karar
04 Haziran 2016 / 17:54 Güncelleme: 04 Haziran 2016 / 19:43

Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, "Yarına Bakış" adlı radyo programında yaptığı açıklamada, hükümetin 1915 olaylarına ilişkin, "soykırım" ifadesini kullanmayacağını, 2004 yılında meclislerinde kabul edilen "sorun" ifadesini kullanmayı sürdüreceğini anlattı.

Geçmişte kötü şeyler yaşandığını, binlerce insanın öldüğünü ve bunun acısının hala hissedildiğini öne süren Asscher, olayları tanımlamanın soruna katkı sunmayacağını ifade etti.

Uluslararası mahkemelerin olaya bakması gerektiğine işaret eden Asscher, bu konuda yargıya varmanın kendi işleri olmadığını kaydetti.

Her iki ülkede de bu sorunun yol açtığı yaraların hala kapanmadığını vurgulayan Asscher, Hollanda'nın, hukuksal tartışmalar yerine Türkiye ile Ermenistan arasında diyalog için çaba harcaması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

Meclise sunulan önerge reddedilmişti

Hollanda'da muhalefet partilerinin geçen yıl 1915 olaylarıyla ilgili parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisine sundukları önerge reddedilmişti.

 // Aksaçlı poyraz
üst akıl, Paralel hortum orayada uzanır, milletvekillerini ve meclisi satın alır yasa geçer......
04 Haziran 2016 21:46
DEĞİŞEN BİŞEY YOK HEPSİ LAFTA GÜZEL İCRAAT BAŞKA ŞEY
 // ismail emre
(Hollanda Temsilciler Meclisi'nin 21 Aralık 2004 tarihinde yapılan oturumunda, "Hollanda Hükümetini Türkiye ile yürütülecek kültürel ve siyasi diyalog çerçevesinde Türkiye'nin Ermeni Soykırımını tanıması konusunu sürekli gündeme getirmesini" talep eden bir önerge kabul edildi.)Deniyor......
04 Haziran 2016 Cumartesi 18:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler