YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Söz verilen paralar nerede?
Söz verilen paralar nerede?
21 Ekim 2014 07:35
Ebola için kurulan hızlı yardım fonunda 1 milyar dolar hedeflediklerini belirten BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Toplam 20 milyon dolarlık yardım sözü alabilmiştik. Yatırılan para ise sadece 100 bin dolar" dedi

Ebola virüsü Batı Afrika'da hızla yayılmaya ve can kayıplarına neden olmaya devam ederken uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ülkeleri ve hayır kurumlarını yardıma çağırıyor. Fakat Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamalara göre dünya bu çağrılara yeterli miktarda cevap veremiyor. 

Nijerya'nın zaferi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kurdukları hızlı yardım fonuna yatırılan paranın sadece 100 bin dolar olduğunu açıkladı. 1 milyar dolar toplamayı hedefleyen BM fonuna yapılan 20 milyon dolarlık yardım sözü alabildiklerini söyleyen Ban Ki-moon, "Daha fazla doktora, hemşireye, sağlık malzemesine ve polikliniğe ihtiyacımız var" uyarısında bulundu.

BM bünyesinde çalışan diğer kurumlara ulaşan toplam yardımların ise 400 milyon dolar civarında olduğu açıklandı. Bu miktar BM'nin kısa vadede ihtiyaç duyduğu desteğin sadece yüzde 40'ını oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), şimdiye dek 4 bin 500'den fazla kişinin ebola yüzünden öldüğünü, virüsün yaklaşık 10 bin kişide görüldüğünü ve Batı Afrika'daki durumun gittikçe kötüleştiğini açıklıyor.

Fakat dün virüse karşı kazanılan küçük zafer haberleri de dikkat çekti. DSÖ, salgına 8 kurban veren Nijerya'da 42 gündür hiçbir hastalık belirtisine rastlanmadığını açıkladı. Ülkede yüzlerce kişi, virüs bulaşanlarla temas ettikleri gerekçesiyle müşahade altına alınmıştı. 

İspanyol hemşire iyileşti

İspanya' da hastalığa yakalanarak ebolanın Afrika dışında bulaştığı ilk kişi olan hemşire Teresa Romero'nun da tamamen iyileştiği açıklandı. 44 yaşındaki kadının köpeği uyutulmuş, kocasının da aralarında bulunduğu birçok yakını karantina altına alınmıştı. 

Kriz masaya yatırıldı

Ebola hakkındaki bir diğer iyi haber de ABD'de tedavi gördüğü sırada ölen Eric Duncan'ın ailesinden geldi. Duncan'ın nişanlısı ve ailesinin 21 günlük karantina süreci son buldu. Duncan'ın ailesi "Karışık duygular içindeyiz. Hiçbirimizde virüs çıkmadığı için memnunuz ama Duncan'ı kaybettiğimiz için hâlâ yastayız" açıklamasında bulundu.

Öte yandan dün Lüksemburg'da bir araya gelen Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanları da ebola krizini masaya yatırdı. Toplantıda birliğin kriz karşısında izleyeceği yol konuşuldu.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler