YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soykırım oylaması ne getirecek?
Ankara, Ermeni soykırımı iddialarını içeren tasarı ile ilgili kararın "olumsuz" yani Türkiye aleyhinde çıkacağını düşünüyor. Bu nedenle oylama sonrası yol haritası da buna göre yapıldı.
Soykırım oylaması ne getirecek?
01 Haziran 2016 / 23:37 Güncelleme: 01 Haziran 2016 / 23:38

ürkiye, Almanya Parlamentosu'ndaki dağılıma bakıldığında, kararın Ttürkiye aleyhinde, yani Ermeni soykırım iddialarını destekler nitelikte çıkacağını düşünüyor. Hazırlıklarını da buna göre yapıyor.

Ankara, daha önce parlamentolardan çıkan bu tip kararlarda, büyükelçilerini istişareler için geri çağırma yoluna gitmişti. Ekonomik ve ticari ilişkiler, askeri işbirliği gibi alanlarda uygulanan yaptırımların yanı sıra en büyük tepkilerinden biri de bu olmuştu. Bu ihtimal masada.

Almanya ile daha önce Ermeni iddiaları ile ilgili gerginlik 2015'te yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Joachim Gauk, "Ermenilerin kaderi, 20'nci yüzyıla dehşet veren bir şekilde damgasını vuran toplu kıyım, etnik temizlik, tehcirler ve evet soykırım tarihi için bir örnektir" demişti.

Ankara açıklamalara tepki göstermiş, "Türk halkı Gauk'un ifadelerini affetmeyecektir" açıklaması gelmişti. Ancak tepki Dışişleri'nin sert açıklamasıyla kalmış, Ankara, büyükelçisini geri çağırma yoluna gitmemişti.

Yetkililer, "1915 olayları ile ilgili bir kararın parlamentoda alınmasının, bir açıklamadan daha ileri nokta" olduğunu söylüyor. Dolayısıyla, büyükelçinin istişareler için geri çağrılması yeniden gündeme gelebilir. Betkililer, böyle bir karar verilecekse, bunun "siyasi bir karar olacağına" dikkat çekiyor.

Ancak, Türkiye-Almanya arasındaki yoğun ekonomik, siyasi ve ticari ilişkiler ve bu ülkede yaşayan 3 milyon Türk vatandaşın durumu gözetildiğinde, gerilimin büyümeyeceği sinyalleri de geliyor.

Almanya'dan olumsuz bir karar çıkması halinde, bunun AB ile yürütülen ve Almanya'nın ağırlığını koyduğu vize muafiyeti görüşmelerini ise etkilemesi beklenmiyor.

NTV

HOŞTTT
 // //
BUNLAR DEGİLMİ İNSANLARI FIRINLARDA YAKANLAR SABUN YAPANLAR BUNLAR HİTLERİN SOYU DEGİLMİ?...
02 Haziran 2016 Perşembe 14:13
HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR...2
 // ismail emre
Herşeyin mahkemesi var onları kendi mahkemelerinde mahkum etmek lazım milyonlarca türk yaşıyor ayrıca uluslar arası bir mevzuatı bir zemini elbet vardır......
02 Haziran 2016 Perşembe 12:58
HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR...
 // ismail emre
Almanya dava edilir orası açık bu dava sonucu lehimize sonuçlanırsa bu işin ucu bırakılmamalı sıcağı sıcağına alman tarihçiler başta olmak üzere tüm tarihçiler bu işin üstüne gidip bir neticeye kavuşturulmalı yine askıda bırakılmamalı yeter don lastiğine döndü......
02 Haziran 2016 Perşembe 12:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler