YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soykırım kurbanları sayıdan ibaret değildi
Soykırım kurbanları sayıdan ibaret değildi
22 Mart 2013 11:28
İsrail'de İzak Rabin'in mezarını ve Yad Vashem Soykırım Müzesi'ni gezwen ABD Başkanı Obama, ''Soykırım kurbanları birer sayıdan ibaret değildi'' dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail ziyaretinin son gününde Kudüs'te Herzl Dağı'na giderek, İsrail'in önde gelen siyasi figürleri Teoder Herzl ve İzak Rabin'in mezarlarına çelenk bıraktı, Yad Vashem Soykırım Müzesi'ni gezdi.

İlk olarak, Yahudi ulusal hareketi Siyonist düşüncenin kurucusu Teoder Herzl ve suikastte hayatını kaybeden eski Başbakan İzak Rabin'in mezarlarını ziyaret eden Obama, ardından hemen yakındaki Yad Vashem'e geçti.

Ziyarette Obama'ya İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra Yad Vashem Vakfı Başkanı Avner Şarel ve Tel Aviv Baş Hahamı İsrael Lau da eşlik etti.

Müzeyi ilgiyle ve dikkatle gezen Obama, anma töreninin yapıldığı salonda hiç söndürülmeyen ''Ebedi Ateşi'' alevlendirdi, altında soykırım kamplarında hayatlarını kaybeden Yahudilerin küllerinin bulunduğu taşa çelenk bıraktı.

Tören sırasında çocuklardan oluşan bir koro ile bir haham ilahiler okudu.

Hiçbir zaman unutulmayacaklar

Müzeden ayrılmadan önce bir konuşma yapan Obama, ''Teşekkürler İsrail halkı, bizden koparılıp alınan milyonların isimlerini muhafaza ettiğiniz için. Bu sayede, hiçbir zaman unutulmayacaklar'' dedi.

Müzeyi ikinci kez ziyaret ettiğini ve bu kutsal mekandan çok etkilendiğini belirten Obama, ''Buraya bin kez de gelsek, her seferinde aynı acıyı hissederiz'' diye konuştu.

Burada gördüklerinin, insanların nasıl barbarca davranabildiklerini gösterdiğini ifade eden Obama, ''Burada, bu insanların yüzlerini görüyor, seslerini duyuyoruz. Onlar birer sayıdan ibaret değildi, onlar, kim oldukları, nasıl dua ettikleri, kimi sevdikleri yüzünden ölüme gönderilen kadınlar, erkekler ve çocuklardı'' ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Obama, ırkçılık ve anti-semitizmin modern dünyada yeri olmadığını da sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından müzeden ayrılan Obama'nın, Başbakan Netanyahu ile bir araya gelmesi bekleniyor. Başkan Obama'nın öğle saatlerinde Beytüllahim'e geçerek İsa'nın Doğuşu Kilisesi'ni ziyaret etmesi, sonrasında Ortadoğu turunun son durağı olan Ürdün'e geçmesi öngörülüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler