YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soykırım kurbanları defnedildi
Srebrenitsa'da soykırımın 21. yıl dönümünde kimlik tespiti yapılan 127 kurban daha toprağa verildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da yer aldığı törene on binden fazla kişi katıldı.
Soykırım kurbanları defnedildi
11 Temmuz 2016 / 22:56 Güncelleme: 11 Temmuz 2016 / 22:58

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 127 kurbanın cenazesi, kılınan namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı törende siyasiler, din adamları, uluslararası örgütlerin temsilcileri, diplomatlar ve on binden fazla vatandaş yer aldı.

Heyetler, cenaze namazı öncesinde ilk olarak Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki soykırım anıtına çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Tüm Müslümanların kalplerini imanla doldurması için Allah'a dua eden Kavazoviç, "Biz senden yardım diliyoruz. Senin affına sığınıyor, Sana güveniyoruz." dedi.

Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de öldürmeyi yasakladığına dikkati çeken Kavazoviç, "Masum insanları zalimlerin zulmünden koruman için sana dua ediyoruz. Srebrenitsa soykırımının şehitlerinin günahlarını bağışla. Eğer evlerimizden kovulursak, bizleri Hazreti Muhammed'in geri dönme arzusuyla güçlendir." diye konuştu.

Kavazoviç, "Acımız umut, intikamımız adalet, annelerin gözyaşı dua olsun. Bir daha hiçkimse Srebrenitsa'yı yaşamasın." temennisinde bulundu.

Kavazoviç'in konuşmasının ardından teker teker isimleri okunan 127 soykırım kurbanının cenazesi, yakınları ve vatandaşlar tarafından gözyaşları arasında toprağa verildi.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı bugünkü cenaze törenin ardından 6 bin 504'e yükseldi.

 

 // Ömer
srebrenicada katledilen mazlumlara sessiz kalıp gazetesinde ufacık punto ile geçiştiren yahudi uşağının Türkiye Türklerindir demesi ne kadar inandırıcı? Bu nasıl bir ahlaksızlık?...
12 Temmuz 2016 12:20
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler