YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal medyada terörü övene hapis
Sosyal medyada terörü övene hapis
17 Şubat 2016 11:41
Avrupa'da sosyal medyada terörü övenlere karşı sert tedbirler sürüyor. Son olarak İspanya'da, bağımsızlık yanlısı terör örgütü ETA'yı Facebook'tan öven bir kişiye 1 yıl hapis cezası verildi

İspanya'da ülkenin kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için faaliyet gösteren terör örgütü ETA'ya karşı önemli bir karar daha alındı. İspanya Ulusal Mahkemesi, sosyal paylaşım sitesi üzerinden ETA'yı öven mesajlar atan kişiye, 1 yıl hapis cezası verdi. Savcılığın yönelttiği "terörizmi övme" iddiasından yargılanan 31 yaşındaki Aritz Egurrola Anacabe adlı sanığın, mahkemenin verdiği cezayı kabul ettiği bildirildi. Anacabe'nin, 2012-2014 arasında Facebook'taki kişisel sayfasında, Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütü listesindeki ETA'yı öven mesajlar, görüntüler ve fotoğraflar yayımladığı belirtildi. Ayrıca, Anacabe'nin ETA mahkumlarına destek veren paylaşımlarda da bulunduğu kaydedildi. İspanya'da geçen yılın ekim ayında Maria del Carmen D.Y. adlı bir kadın da benzer bir suçtan 1 yıl hapis cezası almıştı. İspanya'da internette ve sosyal paylaşım sitelerinde terörizmi öven paylaşımlara karşı son iki yıldır büyük hassasiyet gösterilirken, bu suçla bağlantılı olarak geçen yılın mayıs ayında ülke genelinde düzenlenen bir operasyonda, yaklaşık 20 kişi gözaltına alınmıştı. 

125 BİN HESAP ASKIDA 

Sosyal medyada terörü destekleyen paylaşımlarda bulunanlara karşı sert tedbirlerin alındığı bir diğer ülke ise Fransa. Fransa'da, 7 Ocak 2015'te gerçekleştirilen Charlie Hebdo saldırılarından sonra sosyal medyada 'teröre destek veren' en az 69 kişi tutuklandı. Almanya ve İngiltere gibi ülkeler de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarla anlaşmaya gidiyor. Söz konusu siteler, terörizm içerikli paylaşımlarda bulunan hesapları hemen askıya alıyor. Twitter'dan yapılan açıklamada geçen yılın ortasından bugüne kadar 125 bin hesabın bu çerçevede askıya alındığı açıklanmıştı. 

İLK TUTUKLAMA 2014'TE

48 yıllık geçmişi olan ve 850'ye yakın kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, Ekim 2011'de silahlı faaliyetlerini bıraktığını açıklamıştı. İspanya'da Twitter'da yayımlanan mesajlarla ilgili ilk kez Şubat 2014'te ceza verilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler