YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son söz 'süper delegeler'e kalabilir
Son söz 'süper delegeler'e kalabilir
Son söz 'süper delegeler'e kalabilir
07 Şubat 2008 / 09:38 Güncelleme: 07 Şubat 2008 / 00:00


Amerika'da 'süper salı' olarak adlandırılan ve bir günde 20 eyalette yapılan ön seçimler başkanlık yarışında düğümü çözmedi.


Hem Demokrat Parti'de hem de Cumhuriyetçi Parti'de adaylar yarışa devam sinyali verdi. Cumhuriyetçilerden John McCain, rakiplerine oranla büyük avantaj yakalarken, 'süper salı'nın en büyük mağlubu Mitt Romney oldu. Demokrat Parti'de ise daha fazla eyalet kazanan Barack Obama ile delege sayısı fazla eyaletlerde kazanan Hillary Clinton arasında başa baş bir sonuç ortaya çıktı ve mücadelenin diğer eyaletlerdeki seçimlere taşınacağı netlik kazandı. İki isim arasındaki tarihî çekişmenin büyük kongreye sarkabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Buna göre, Demokrat Parti'nin başkan adayı konusunda ilk kez, sayısı 800'ü geçen 'süper delegeler' belirleyici rol oynayacak. Bu delegeler, Amerikan Kongresi'ndeki Demokrat üyeler ile partili valililer ve eyalet teşkilatları yöneticilerinden oluşuyor.


Önseçimlerin delege sayıları sebebiyle en gözde eyaletleri olan California ve New York'u, Cumhuriyetçi Parti'de McCain ve Demokrat Parti'de Hillary Clinton kazandı. Obama, 13 eyaleti alırken, Clinton 8 eyalette kazandı. New Mexico'da ise iki adayın oy oranı birbirine oldukça yakın oldu.


Demokrat Parti'de gözler, cumartesi günü Nebraska, Washington ve Louisiana eyaletlerinde yapılacak önseçimlere çevrildi. Şubat ayında önseçimlerin yapılacağı Virginia, Maryland ve başkent Washington DC ise gerek siyah oy oranı gerekse de yüksek eğitimli seçmenleri sebebiyle Barack Obama'nın oldukça avantajlı görüldüğü yerler. Mart ayında önseçime sahne olacak Texas ve Ohio ile nisan ayında seçimin yapılacağı Pennsylvania eyaletleri de yüksek delege sayıları sebebiyle bundan sonraki yarışın en kritik üç durağı olacak. Öte yandan Demokrat Parti'deki tarihî çekişmenin eyalet önseçimlerinde sonuca varamadan Büyük Kongre'ye sarkabileceği ihtimali, süper salı sonrasında artık daha yüksek sesle telaffuz ediliyor. Bu durumda, partinin başkan adayının seçilmesinde, ilk kez, sayısı 800'ü geçen "süper delegeler" belirleyici rol oynayacak. Süper delegeler, Amerikan Kongresi'ndeki Demokrat üyeler ile partili valililer ve eyalet teşkilatları yöneticilerinden oluşuyor.


Demokrat Parti'de gecenin sürprizi, Hillary Clinton'ın Massachusetts eyaletinde kazanması oldu. Eyaletin iki güçlü senatörü Edward Kennedy ve John Kerry ile Massachusetts Valisi Deval Patrick'in Barack Obama'yı desteklemelerine rağmen, Hillary Clinton'ın Massachusetts eyaletini kazanması, Kennedy ve Kerry'nin eyaletteki etkinlikleri konusunda soru işaretine sebep oluyor. Clinton, memleketi New York, New Jersey, eşinin uzun süre valilik yaptığı Arkansas, Hispanik oyların belirleyici olduğu Arizona gibi eyaletlerde rahat şekilde kazandı.


Obama 'beyaz Amerika'da kazandı


Süper salı, Barack Obama'nın tamamına yakını beyazlardan oluşan orta eyaletlerden oy alıp alamayacağı tartışmasını bitirdi. Obama, nüfuslarının tamamına yakını beyazlardan oluşan North Dakota, Kansas, Minnesota, Missouri, Idaho, Colorado gibi eyaletlerde açık farkla kazanarak dikkat çekti. Hillary Clinton da kadınlardan ve Hispaniklerden büyük destek gördü. Sandık başlarında yapılan anketlere göre Hispaniklerin oylarının yüzde 60'tan fazlasını Clinton aldı.


Cumhuriyetçi Parti'de ise John McCain, delege sayısı fazla eyaletlerin çoğunu kazanarak, başkan adaylığı yolunda oldukça rahatladı. McCain, aralarında New York ve California'nın da bulunduğu 9 eyalette kazanarak, adaylıktaki liderliğini pekiştirdi. Partide gecenin sürprizi ise pek şans verilmeyen Mike Huckabee'nin ikinci sırada yer alması oldu. McCain ve Romney'e tepkili Evanjelik oyların Huckabee'ye yönelmesi, 5 Şubat'tan sonra yarıştan çekileceği konuşulan Huckabee'nin yeniden yarışa asılmasına sebep oldu. John McCain'in en büyük rakibi Mitt Romney ise delege sayısı fazla eyaletlerin hiçbirinde kazanamayarak büyük hayal kırıklığı yaşadı. 7 eyalette kazanan Romney yarışa devam edeceğini açıkladı.


Oy verme makineleri korkuttu Önseçimler için oy verme işlemine ülke geneline göre daha erken başlanan doğu yakasında, bazı oy makinelerinin bozulması, seçim kurullarının büyük panik yaşamasına sebep oldu. New Jersey'de Hoboken'daki bir oy verme merkezine kurulan iki makine de çalışmadı. Sabahın erken saatlerinde merkeze gelen seçmenler, büyük şaşkınlık yaşadı. İki kâr amacı gütmeyen organizasyonun ülke genelinde yaptığı bir araştırmada, altı büyük eyaletin oy verme makinelerinin "oldukça riskli" olduğu belirtildi.


'Süper salı'da kasırga: 52 ölü


ABD'de 24 eyalette dün yapılan başkanlık önseçimlerine olumsuz hava şartları ve kasırga damgasını vurdu. ABD'nin güney eyaletlerini etkisi altına kasırga, 52 kişinin ölümüne, 100 kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Şiddetli fırtına ve kasırga yüzünden Arkansas eyaletinde 13 kişi, Tennesse eyaletinde en az 24 kişi ve Kentucy eyaletinde ise 7 kişi hayatını yitirdi. Cumhuriyetçi başkan adayı Mike Huckabee, süper salı önseçimlerinde güney eyaletlerde elde ettiği seçim başarısını eyaletlerde meydana gelen kasırga yüzünden kutlayamadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler