YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali'deki AMISOM karargahına yönelik saldırı
Somali'deki AMISOM karargahına yönelik saldırı
16 Ocak 2016 01:47
Avrupa Birliği (AB), Somali'de Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) karargahına Eş-Şebab örgütü tarafından yapılan saldırının, "istikrarlı ve güvenli Somali ile barış içinde yaşamak isteyen halk için başlatılan siyasi süreci baltalamaya dönük başka bir

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan açıklamada, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı dilendi. AB'nin, AMISOM ve Somali güvenlik güçlerinin büyük bir destekçisi olduğu vurgulanan açıklamada, "Somali'de önemli siyasi süreçlerin sürdürülebilir bir şekilde başarılabilmesi için gerekli güvenliği sağlıyorlar. Terör eylemleri, bizleri çabalarımızdan geri koyamaz. AB, istikrar ve Somali'nin terörle mücadele kapasitesini artırmak için Somalili yetkililer, Afrika Birliği ve diğer ortaklarla birlikte çalışmaya devam edecektir" denildi. 

Somali'nin güneyindeki Gedo bölgesinde, AMISOM bünyesinde yer alan Kenya güçlerinin karargahına Eş-Şebab örgütü tarafından bugün patlayıcı yüklü araçla saldırı düzenlenmişti. Kenyalı yetkililer, sayı vermese de Eş-Şebab örgütü en az 60 askerin öldürüldüğünü iddia etmişti. Olay sonrası, Kenya hava güçlerinin örgütüne hava saldırısı düzenlemiş ve en az 100 örgüt mensubunun öldürüldüğünü öne sürmüştü.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler