YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali'de Türk mucizesi
Somali'de Türk mucizesi
19 Eylül 2011 08:57
TİKA Somali Koordinasyon Sorumlusu Emin, "Gönderilen yardımlar sayesinde Mogadişu'da Türk kamplarının bölgelerinde açlıktan ölen kalmadı" dedi...

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Somali Koordinasyon Sorumlusu Mehmet Şamil Emin, "Türkiye'den gönderilen yardımlar sayesinde özellikle ülkemizden gelen kurumların kurduğu çadırların bulunduğu alanlarda açlıktan ölümler azalırken, ülkede hala açlıktan ölenlerin olduğu bölgeler bulunuyor" dedi. Türk Kızılayı'nın kurduğu çadır kente gittiğini ve burada açlık çeken çocuklar yerine mutlu çocukları gördüğünü dile getiren Emin, Başkent Mogadişu'da Türkiye'den gelen kurumların bulunduğu bölgelerde açlıktan ölümlerin azalmasına rağmen, ülke genelinde açlık nedeniyle ölümlerin devam ettiğini söyledi. Bu konuda Somali halkının hala yardıma ihtiyacının olduğunu kaydeden Emin, şunları söyledi: "Somali insanını tamamen kucaklamak istiyoruz. Şurada ya da burada yaşayan Somali insanı diye ayırt etmek gibi bir yaklaşımımız olamaz. Yardım halkamızı daha da genişletmek için çalışıyoruz. Mogadişu'dan kuzey ve güneye açılmak için gerekli kanalları elimizden geldiğince zorluyoruz. Sorunları çözmeye çalışıyoruz."

 

DİYANET VAKFI EL UZATTI
Somali'nin en büyük camisi olan Merkez Cami Türkiye Diyanet Vakfı'nca (TDV) restore edilecek. TDV Dış İlişkiler Müdürü Mustafa Tutkun, "Yetkililer bizden camilerin iyileştirilmesinin yanı sıra 1 milyon Kuran-ı Kerim, 500 takım hadis kitabı, Türkiye'ye öğrenci götürülmesi gibi taleplerde de bulundular" dedi.


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler