YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Somali'de organ ticareti yapılıyor"
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) Somali'de Dadaab Kampı ile ilgili yaptığı araştırma sonrasında kampta organ ticareti ve insanlar üzerinde deney yapıldığının iddia edildiğini açıkladı
"Somali'de organ ticareti yapılıyor"
01 Ekim 2011 / 09:51 Güncelleme: 01 Ekim 2011 / 09:52

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezinin (UHİM) hazırladığı "Somali Açlık ve Kuraklık Raporu"nda, "Kampta organ ticaretinin yapıldığı, insanlar üzerinde tehlikeli deneylerin uygulandığı ve BM'nin yapılanlara göz yumduğu iddiası giderek kuvvetlenmektedir" iddiasında bulunuldu. UHİM heyetinin, Somali'de açlığa ve kuraklığa yol açan nedenleri tespit etmek amacıyla Mogadişu ve Somali- Kenya sınırındaki Dadaab Kampı'nda yaptığı inceleme sonucu hazırlanan rapor, UHİM Başkanı Ayhan Küçük, merkezin hukuk direktörü Mustafa Demiral ve yönetim kurulu üyeleri Yusuf Şahin, Veysel Başar, Celaleddin Cingöz tarafından İstanbul'da açıklandı. Küçük, Birleşmiş Milletleri duyarlı hale getirmeye çalışacaklarını, eksikliklerin giderilmesi için özellikle İslam İşbirliği Teşkilatının aktif hale gelmesi gerektiğini belirtirken, 8 günlük gözlem ziyareti sonrası hazırlanan raporda şu ifadeler yer aldı:
* 1980'li yılların başından itibaren küresel finans kurumlarının ekonomi politikaları, Somali ekonomisinin çöküşünü hızlandırmıştır. Somali arazilerinin büyük çoğunluğu Avrupalı tarım devlerine kiralanmış, ağaçlarının önemli bir kısmı kömür üretimi için yine batılı firmalarca kesilmiş durumda. Deniz kıyıları ise uluslararası şirketlerin nükleer atık deposu olarak kullanılıyor.
* İç savaşın başladığı 1991'de kurulan Dadaab Mülteci Kampı, mevcudu her geçen gün artan bir açlık laboratuvara dönüşmüş durumda. İnsanların yalnızca tüketen varlıklar olarak hayatta kaldığı kampı, Avrupa ülkelerinden gelen pratisyen hekimler staj mekanı olarak kullanıyor. Kampta organ ticaretinin yapıldığı, insanlar üzerinde tehlikeli deneylerin uygulandığı ve Birleşmiş Milletlerin (BM) yapılanlara göz yumduğu iddiası giderek kuvvetlenmekte.
* Somali'de, demokratik tercihlerle belirlenmiş bir yönetimin işbaşına getirilmesi gerekiyor. Türkiye ve İslam İşbirliği Teşkilatının aracılığıyla ve Somali'deki tüm tarafların katılımıyla bir Somali Konferansı düzenlenmeli.
*Açlık ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasından sonra üretime yönelik yardımlar devam ettirilmeli.
(Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler