YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali Büyükelçiliğİ yeniden açıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Afrika turunun üçüncü ve son durağı Somali'de. Daha önce saldırıya uğrayan ve kapatılan Türkiye'nin Somali Büyükelçiliği yeniden inşa edildikten sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden açıldı.
Somali Büyükelçiliğİ yeniden açıldı
03 Haziran 2016 / 13:36 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 14:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Büyükelçiliği'ni açtı.

Erdoğan'ın açılışta yaptığı konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Değerli misafirler, ben bugün çok mutluyum. 2011 yılında ilk geldiğim günden bu yana yaptığınız ilerlemeleri gördüğüm için çok mutluyum. Şu anda içinde bulunduğumuz Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi, Türkiye'nin yurt dışında bulunan 1 numaralı külliyedir. Gittiğimiz her yerde söylüyorum bize büyük bir yer lazım. Burada Türkiye'nin şanına yakışır bir yer yapalım.

Bizim geleneklerimizde kiracılık yok. Hele hele büyükelçilik kira gibi bir binada olduğu zaman onun tadı da olmuyor, oradaki hizmet de lezzetli olmuyor. Buralarda bizim kiracı olduğumuz bir büyükelçiliğimiz olmaması lazım. O yüzden satın almaya başladık. Farklı yerlerden muhbir anlayışı ile çalışan Büyükelçilik istemiyoruz.Hedef 54 Afrika ülkesinin 54'ünde de büyükelçilik binasını açmaktır. İnşallah bunu da başaracağız, gerçekten şu anda Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi bir örnek oldu. Bugün burada cuma namazı hep birlikte kılındı.

Şehidimiz Sinan Yılmaz'ın ismi buradaki toplantı salonlarından birinde yaşamaya devam edecek.Kızılay Sağlık Meslek Yüksekokulu 600 öğrenci ile Eylül ayında eğitimine başlayacak. Şu anda askeri eğitim merkezini inşa ediyoruz. İnşallah onun açılışında da bir araya geleceğiz. Şimdi Ramazan ayının arifesindeyiz. Rabbim bizi Ramzan-ı Şerif'e kavuştursun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TUR" ile saat 10.10'da üç Doğu Afrika ülkesini kapsayan ziyaretinin son durağı olan Somali'ye gitti.

Erdoğan'ı, Nairobi Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı'nda, Kenya Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Amina Mohamed, Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke ve diğer ilgiler uğurladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Somali'ye gitti.

Daha önce saldırıya uğrayan ve kapatılan Türkiye'nin Somali Büyükelçiliği yeniden inşa edildikten sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden açıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler