YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali Alimler'den Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı
Somali Alimler'den Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı
08 Şubat 2013 16:42
Somali Alimler Konseyi, Türkiye'ye, Somali hükümeti ve eş-Şebab örgütü arasında arabulucu olması çağrısında bulundu.

 

Somali Alimler Birliği Başkanı Beşir Salad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Türkiye'nin Somali'deki insani, İslami ve vicdani yardım çalışmalarında ciddi gayret sarf eden tek ülke olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla güçlü bir devlet olan Türkiye'nin Somali'deki sorunları kökünden çözebileceğine inanıyorum'' dedi.


-Şebab örgütü ile müzakereler-


Silahlı güçler ile müzakere yapılması gerektiğini söyleyen Salad, ''Şebab örgütü ile müzakere yapılması büyük bir önem taşıyor ve bu zor bir şey de değil. Krizin çözümü, barışçıl ve diplomatik yollarla mümkün'' ifadelerini kullandı.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un, Şebab örgütüyle müzakereyi reddettiği yönündeki açıklamalarına ilişkin Salad,''Bu, durumu daha da karmaşık bir hale getirir. Müzakereden kaçınmak, nüfuzunu yitirmeye başlayan Şebab örgütünü gizli bir güç haline getirebilir'' değerlendirmesinde bulundu.

Somali hükümetini Şebab örgütüyle müzakere yapması konusunda teşvik eden Somali Alimler Konseyi Başkanı, iyi niyet göstergesi olarak, örgütün ''terör örgütü'' listesinden silinmesini önerdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler