YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Soma' dünya basınında birinci haber
'Soma' dünya basınında birinci haber
15 Mayıs 2014 11:10
Soma'da yaşanan maden faciası dünyanın önemli basın kuruluşları tarafından ilk haber olarak duyuruldu.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasını dünyanın önemli basın yayın kuruluşları ilk haber olarak duyurdu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, ana haber bülteninde ilk haber olarak verdiği Soma faciası ile ilgili protestoların olduğunu söyledi.

BBC, son olarak 274 olarak açıklanan ölü sayısının giderek artması ile ülke tarihinin en büyük maden faciasının yaşandığını aktardı. BBC, Ankara'da 800'e yakın protestocunun üniversiteden Enerji Bakanlığı'na yürüdüğünü duyurdu. 

İngiliz Sky haber televizyonu da geniş yer verdiği Soma'daki maden faciası haberinde 274'e yükselen ölü sayısının yanı sıra 100'den fazla kişinin de kurtarılmayı beklediğini aktardı. Sky News, ölü sayısının artmasıyla protesto gösterilerinin de düzenlendiğini, kalabalıktaki birçok insanın kızgınlığını dışa vurduğunu ifade etti.

İngiliz Guardian gazetesi, üç günlük ulusal yas ilan edilen Türkiye'de facianın ardından ölü sayısının giderek arttığını yazdı.

Independent gazetesi ise ölü sayısının 274' yükselmesi ile Soma'daki facianın ülkenin en büyük maden kazası olduğuna vurgu yaptı. Gazete, halen siyasi tansiyonun yüksek olduğu Türkiye'de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte protesto gösterilerinin düzenlendiğini Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın madeni ziyareti sırasında da halk arasında gerginliğin yaşandığını yazdı. 

Financial Times gazetesi, CHP'nin iki hafta önce Soma'daki maden kazaları ile ilgili TBMM'ye verdiği önergenin reddedildiği haberinin bu felaket ile birlikte siyasi bir kavgayı ateşlediğine dikkat çekti. 

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi de kazanın, Türkiye'nin halk sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin ilk başkanlık seçimlerine üç ay gibi kısa bir zaman kala hükümete karşı öfkeyi şiddetlendirdiğini ileri sürdü. 

ABD'Lİ New York Times gazetesi,  200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarının ise facianın nedenini bilmek isterken ülke genelinde de protestoların düzenlendiğini yazdı. 

Amerikan Fox televizyonu madencilerin hayatını kaybettiği Soma'da protestoların düzenlendiğini duyurdu. Fox News ise protestocu bir grubun madenin işletmeciliğini yapan Soma Holding'in İstanbul'daki merkez binası önünde toplandıklarını aktardı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler