YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şok iddia! İngiliz devi de mi gidiyor?
Şok iddia! İngiliz devi de mi gidiyor?
28 Nisan 2015 07:20
TOTAL’in Türkiye’deki faaliyetlerini satmak üzere Societe General’e yetki verdiği yönündeki haberin ardından bir sinyal de BP’den geldi.

2010 yılında Meksika açıklarındaki petrol felaketinin ardından dünya genelinde zor bir dönem geçiren ve birçok ülkeden çıkacağı konuşulan BP için o dönemde de Türkiye’den çıkacağı söylentileri gündeme gelmişti.

Bu iddiaları BP önce yalanlasa da 2012 yılında Türkiye’deki LPG tüpgaz ve toptan satış faaliyetleri ile Petgaz markalı otogaz faaliyetlerini Rus Oteko Grub’a satarak aslında söylentilerin çok da boş olmadığını göstermişti.

Son dönemde sektörde konuşulanlara göre Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına ikinci kez gelen ‘tavan fiyat’ ile kâr marjları sınırlanınca BP, Türkiye’deki faaliyetlerini yeniden masaya yatırdı. Toplam 650 istasyonu bulunan ve yüzde 8.92’lik pazar payı ile dördüncü sırada bulunan BP’nin bir süredir bu durumdan rahatsız olduğu biliniyor.

Söylentilere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın tavan fiyat uygulaması sırasında tek tek dağıtım şirketlerini arayarak uyarması da BP’nin sektördeki tavan fiyat kalksa bile kâr marjlarının eski günlere dönmeyeceği beklentisini artırmış durumda.

Konuyla ilgili Habertürk'ün görüştüğü BP Türkiye yetkilileri, söylentileri şimdilik yalanlayıp, “Türkiye bizim için stratejik öneme sahip” ifadesini kullandı. Ancak gerek tavan fiyat gerekse bu sene gündeme gelen akaryakıt bayilerindeki intifa sözleşmelerinin bu yıl yenilenecek olması da pazarda bu yıl ciddi bir hareket yaşanacağının işareti görülürken BP’nin de gitme yönde hazırlığı olduğu yüksek sesle konuşuluyor.

hakkı
 // **
vatanını seven bilinçli biri olarak türkiye petrolleri (tp) ve diğer yerli bayileri tercih ediyorum. ingilize para akıtmam....
28 Nisan 2015 Salı 08:36
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler