YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Snowden: "Tanıklık etmeye hazırım"
NSA’nın eski sistem analisti Snowden, ''Hiçbir temel koşula bağlı olmadan Araştırma Komisyonu’nda tanıklık etmeye hazırım'' dedi.
Snowden: "Tanıklık etmeye hazırım"
12 Nisan 2014 / 18:11 Güncelleme: 12 Nisan 2014 / 18:12

Amerika'nın casusluk faaliyetlerine ilişkin belgeleri ifşa eden ABD Ulusal Güvenlik  Kurumu’nun  (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, Almanya’da Federal Meclis’te (Bundestag) kurulan Araştırma Komisyonu'nda tanıklık etmeye hazır olduğunu belirtti.

Alman basınında yer alan haberlerde, Snowden’ın avukatı Wolfgang Kaleck’in Bundestag’da NSA’nın dinleme faaliyetlerini araştırmak için kurulan Araştırma Komisyonu Başkanı Patrick Sensburg’a bir mektup gönderdiği ifade edildi.

Mektupta Snwoden’ın, "Hiçbir temel koşula bağlı olmadan Araştırma Komisyonu’nda tanıklık etmeye hazırım" ifadesinin yer aldığı belirtildi.

Snowden’ın Avrupa Parlamentosu'na ve Avrupa Konseyi’ne açıklamalar yaptığına işaret eden Kaleck, ancak Snwoden'a hiçbir kurulda tanık olarak somut konuların sorulmadığını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Komisyonu’nda Snowden’ın genel ve yazılı sorulara cevap verdiğini, Avrupa Konseyi’nde de yarım saat açıklama yaptığını, 15 dakika da soruları yanıtladığını belirten Kaleck, Bundestag’daki tanık olarak ciddi bir şekilde ifade vermesinin Araştırma Komisyonu’nun kapsamlı araştırma görevi sebebiyle zaman alacağını kaydetti.

Kaleck, bundan dolayı Snowden’in Bundestag’ın Araştırma Komisyonu’nda tanıklık yapmasının diğer yerlerde yaptığı açıklamalardan farklılık arz edeceğini ifade etti.

"Snowden'ın Almanya'da ifadesinin alınması sorunlu"

NSA Komisyonu Başkanı Sensburg ise, Snowden’ın Almanya’da ifadesinin alınmasının sorunlu gördüğünü belirterek, bunun Snowden’ın Almanya’ya güvenli bir şekilde gelip gelemeyeceği ile başladığını vurguladı.

Sensburg, Snwoden’ın kendisi için güvenli başka bir ülkede veya video konferansı vasıtasıyla ifadesinin alınmasının mümkün olup olmayacağının incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de, Snowden’ın Araştırma Komisyonu’da ifade verip vermeyeceğine ilişkin yasal olarak çok karmaşık olan konunun titiz bir şekilde incelenmesi ve komisyona bu yönde cevap verilmesi gerektiğini ifade etti.

Araştırma Komisyonu’na destek vereceklerini belirten Maiziere, ancak Almanya’nın güvenlik çıkarlarını ve istihbarat servislerinin uluslararası alandaki işbirliği konusundaki gizliğinin dikkate alınması ve buna saygı gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Maiziere, çeşitli vesilelerle Amerikan ve İngiliz muhataplarına Bundestag’ın araştırma komisyonunun sorularına yanıt vermelerini ve konunun aydınlatmasına katkı sağlamalarını önerdiğini ifade etti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın geçen yılın ortalarında basına sızdırdığı belgelerle NSA'nın dünya genelindeki dinleme faaliyetleri ortaya çıkmıştı. Snowden'ın ifşa ettiği belgelerde NSA'nın Alman vatandaşlarını ve başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere siyasetçilerini dinlediği iddia edilmişti.

Alman Meclisi de NSA’nın dinleme faaliyetlerine ilişkin bir araştırma komisyonu kurdu. Araştırma komisyonu, ABD ve İngiltere istihbaratlarının Almanya’da yürüttüğü casusluk faaliyetlerini araştırmakla görevlendirildi. Komisyonda yer alan muhalefet partilerinin temsilcileri Snowden’ın komisyon tarafından Almanya’da dinlenmesini istiyor. Komisyon'daki hükümet tarafı ise bu konuda kuşkularını dile getiriyor.

ABD makamları tarafından uluslararası tutuklama emri ile aranan Snwoden’a Rusya tarafından geçen yıl geçici bir süre iltica hakkı verilmişti. Bu süre, Temmuz ayı sonunda bitiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler