YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Snowden krizi büyüyor
Snowden krizi büyüyor
17 Temmuz 2013 09:10
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney "Snowden insan hakları savunucusu değil, muhalif biri değil, gizli belgeleri sızdırmakla suçlanıyor, bu konuda üç ağır suçlama var. Tüm bu nedenlerle ABD'ye geri gönderilmeli" dedi.

Carney, günlük basın toplantısında, Snowden'in Rusya'ya iltica talebiyle ilgili soru üzerine, ABD ve Rusya hükümetleri arasında bu konu da dahil birçok alanda düzenli iletişim bulunduğunu kaydetti.

Snowden'in ABD'ye iadesi konusundaki pozisyonlarının değişmediğini belirten Carney, "Snowden insan hakları savunucusu değil, muhalif biri değil, gizli belgeleri sızdırmakla suçlanıyor, bu konuda üç ağır suçlama var. Tüm bu nedenlerle ABD'ye geri gönderilmeli" diye konuştu.

Bu konunun uzun vadede ABD-Rusya ilişkilerine zarar vermemesi gerektiğini Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in de ifade ettiğini hatırlatan Carney, "İki ülke ilişkilerinin, bu konuyla engellenmeden devam etmesini istiyoruz. Burada ilerleme sağlanabilecek bir yol olduğuna inanıyoruz ki o da Snowden'in ABD'ye dönmesine imkan tanınması" değerlendirmesinde bulundu.

Carney, bir soru üzerine, Snowden'ın ABD'de geri gelmesine yönelik pozisyonlarını Latin Amerika ülkelerine de belirttiklerini hatırlattı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler