YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Snowden, ABD'lileri çıldırttı!
Snowden, ABD'lileri çıldırttı!
31 Ocak 2014 18:00
Norveçli iki milletvekilinin, Ulusal Güvenlik Dairesi'nin eski istihbarat yetkilisi Edward Snowden'i 2014 Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesi ABD'de tepki topladı.

Sosyalist Sol Partili eski Eğitim ve Çevre Bakanı Baard Vegar Solhjell ve Snorre Valen, Snowden'in yaptığı ifşaatların, "daha istikrarlı ve barışçıl dünya düzenine" katkıda bulunduğunu söyledi.ABD'nin "vatan hainliği" ile suçladığı Snowden'in, Nobel komitesinin barış ödülü için değerlednireceği isimler arasında yer alması, Amerikan toplumunda tepkiyle karşılandı.Virginia, Warrington'dan Chris Tinsdale, "Bunun biraz abartılı olduğunu düşünüyorum. Bu ödülü, ondan daha çok hak eden bir çok insan var" değerlendirmesinde bulundu.

Başkent Washington'da yaşayan Noel Sidone, "Onun bu ödülü hak ettiğini düşünmüyorum. Başkan Obama'nın bilgi olmadan hükümete ait sırları ifşa etti. Bu hareketinden dolayı ne Nobel Barış Ödülünü, ne de herhangi bir ödülü hak etmiyor" ifadelerini kullandı.

Valdemar Rodriguez ise, konuyu daha geniş bir açıdan değerlendirerek, "Nobel Barış Ödülü'ne aday gösteriliyorsanız, tüm insanlık için iyi bir şeyler yapmış olmanız lazım. Şahsen bunun Amerikan halkı için iyi olduğunu düşünüyorum. Amerikan halkının bunun ne kadar önemli olduğunu, onun yaptığı katkının önemini kavradığını sanmıyorum. Ama Snowden bu ödülü hak ediyor mu? Hayır. Fakat yaptıklarını destekliyorum" dedi.

Washington'daki American University'de uluslararası siyaset öğrenimi gören Norveçli Line-Mari Saether, bu konuda Amerikalılar arasında bu konuda farklı görüşler bulunduğunu belirterek, "Snowden'in eylemlerini gündeme getirmek önemli fakat Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Seather, "Bu yanlış olur, çünkü yaptıkları ile uluslar arasında barışa katkıda bulunmadı. Ayrıca Nobel'e aday gösterilmesi, ülkeler arasındaki ihtilafları da artırabilir. Bugün birçok sınıf arkadaşımla konuştum, yorumlardan biri ilginçti: 'Bu adaylık Obama'nın suratına atılmış bir tokattır'" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet Saymanlık Projesi Müdürü olan Beatrice Edwards bu adaylığın, Amerikan toplumunun kafasını karıştıracağını söyleyerek, "Çünkü Amerikan hükümetinin, Snowden'in bir vatan haini olduğu şeklinde çok yoğun bir propaganda kampanyası var" dedi.

Edwards, "Hukuk müşavirlerimizden biri Snowden'le temasa geçti. Nobel'e aday gösterilmesinden çok memnun olduğunu biliyorum" şeklinde konuştu.

Snowden'in Nobel Barış Ödülü alması halinde ABD'de bazı değişiklikler olacağına inandığını kaydeden Edwards, "Çok ilginç bir durum ortaya çıkacak, çünkü sadece birkaç yıl önce bu ödel Barack Obama'ya verilmişti. Nobel Barış Ödülü alan bir başkanın casuslukla suçladığı biri Nobel'i almış olacak. Casusluk suçlaması nedeniyle kendisine başka bir ülkede sığınma hakkı verildi. Sonrasında Nobel Barış Ödülü alırsa bu gerçekten ABD'deki dengeleri bozacak" dedi.

Snowden'in Nobel'e aday gösterilmesinin, ABD hükümetinin gözünü açmasını umduğunu söyleyen Edwards, "Uluslararası toplum Edward Snowden'i, dünyadaki barış ve adaletin gücü olarak görüyor. ABD hükümetinin, suçlamalar konusundaki tavrını değiştirmesini ve dünyanın geri kalanıyla daha uyumlu olmasını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler