YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Skandalda bir istifa daha...
Skandalda bir istifa daha...
18 Temmuz 2011 17:14
İngiltere'de büyüyen telekulak skandalı nedeniyle dün istifa eden Londra Emniyet Müdürü Sir Paul Stephenson'ın ardından bugün, Londra Emniyet Müdür Yardımcısı John Yates de görevinden istifa etti.

Yates, 2009 yılında "News of the World" gazetesinin neden olduğu telekulak skandalıyla ilgili soruşturmanın yeniden açılmasına gerek olmadığına karar vermişti. Bu yıl başında açılan yeni soruşturmada ortaya çıkan yeni kanıtlar, polisin soruşturmayı ciddiyetle yürütmediği iddialarını gündeme taşımıştı. Yates'in de Sir Stephenson gibi gazetenin eski editörlerinden ve Londra emniyetine halkla ilişkiler konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketin sahibi Neil Wallis'le yakın ilişkisi olduğu bildiriliyordu. John Yates, geçen hafta parlamentonun İçişleri Komisyonu üyeleri önünde skandala ilişkin soruları yanıtlayan beş polis memurundan biriydi.

İngiliz basını, polisin bilgi için gazetenin muhabirlerinden para aldığı iddiası üzerine daha fazla sayıda polis memurunun görevinden istifa edebileceği ya da alınabileceği tahmininde bulunuyor.

Bu arada, dün gözaltına alınan, ancak daha sonra kefaletle serbest bırakılan gazetenin eski editörlerinden ve medya patronu Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu "News International" şirketinin eski üst düzey yöneticisi Rebekah Brooks, yarın parlamenterlerin sorularını yanıtlayabilecek.

Brooks'un ifade vermesinin, kefaletle serbest bırakılma durumu nedeniyle tehlikeye girmiş olabileceği belirtiliyordu. Geçen hafta görevinden istifa eden Brooks yarın, Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch'la birlikte, İngiliz Parlamentosunun Kültür, Medya ve Spor Komisyonu üyelerinin skandala ilişkin sorularına yanıt verecek.

Komisyonun ardından parlamentonun da yarın görüşülecekleri, Çarşamba günü yapılacak bir oturumla ele alması bekleniyor. Yarın tatile girmesi beklenen İngiliz parlamentosunun, Çarşamba günkü oturum nedeniyle geç kapanacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Murdoch'ın sahibi olduğu "News Corporation" şirketinin hisseleri Avustralya'da yüzde 7,6 oranında değer kaybederek, son iki yılın en düşük seviyesine geldi.

İngiltere'de Murdoch'ın sahibi olduğu "News of the World" gazetesiyle ilgili telekulak skandalı yaklaşık 15 gündür ülkenin gündemini meşgul ederken, gazete 10 Temmuz'da kapatılmıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler