YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyasi mahkumların umutlu bekleyişi
Siyasi mahkumların umutlu bekleyişi
16 Temmuz 2013 17:06
Dış dünyanın demokratikleşme baskısıyla karşı karşıya olan Myanmar’da yaklaşık 1600 siyasi mahkum serbest bırakılmayı bekliyor.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin baskıları sonucu ekonomik ve siyasi reform sürecine giren Myanmar’da, siyasi mahkumlar serbest bırakılmayı bekliyor.

1988’den beri askeri cunta tarafından yönetilen Myanmar'da, Uluslararası Af Örgütü verilerine göre yaklaşık bin 600 siyasi mahkum bulunuyor. Myanmar’da insan haklarını destekleyen Burma Campaign UK tarafından yapılan bir araştırmaya göre de siyasi mahkumların çoğunluğunu Müslümanlar, Kaçinler ve darbeye karşı çıkan isimler oluşturuyor. Bu isimlerden biri de Myanmar İslam Din İşleri Konseyi Başkanı Tung Aung. Aung, toplumsal ayaklanma organize etmek suçlamasıyla Haziran 2012’den beri tutuklu.

Batı ülkelerinin baskıları sonucu son iki yılda 230 civarında siyasi mahkumun serbest bırakıldığı Myanmar'da, Devlet Başkanı Thein Sein'in önceki gün Londra ziyaretinde, darbe döneminde tutuklanan yüzlerce siyasi mahkûmun yıl sonuna kadar serbest bırakılacağını söylemesinin ardından beklentiler yükseldi.

İnsan Hakları İzleme ve Uluslararası Af örgütleri gibi gruplar da Myanmarlı yöneticilere siyasi mahkumları bir an önce serbest bıkarılması çağrılarını yinelemeyi sürdürürken, Thein Sein'in ülkesine döndükten sonra atacağı adımlar merakla bekleniyor.

AA

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler