YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Siyasi dengeler sarsılacak"
"Siyasi dengeler sarsılacak"
16 Mayıs 2011 11:23
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın cinsel saldırıda bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınması olayı Fransa'da geniş yankı buldu. Siyasi gazeteler ise yaşanan gelişmenin Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi dengeleri sarsacağı görüşünde...

Fransa'daki siyasi gazeteler, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, New York'ta bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınmasını bugün birinci sayfadan manşetten okuyucularına duyurdu.

Siyasi gazeteler, söz konusu skandalla ilgili özel ekler yayınlarken, bu gelişmenin Fransa'da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ''siyasi dengeleri derinden sarsacağı'' görüşünde birleşti.

Bazı gazeteler ise ünlü bir Fransız siyasetçinin karıştığı bu tür bir skandalın ülke için ''utanç kaynağı'' olduğu yorumunu yaptı.

Liberation, ''Straus-Kahh dışarı'' başlığı ile manşetten verdiği haberle birlikte, skandalla ilgili haberlere 10 sayfa ayırdı.

Gazete, gelecek yıl düzenlenecek seçimlerin en şanslı adayı olarak görülen IMF başkanının artık yarış dışı kalmasıyla birlikte siyaset dünyasında kartların tekrar dağıtılacağı yorumunu yaptı.

Le Figaro gazetesi, ''seçimlere yıldırım çarptı'' başlığıyla verdiği haberde, son skandalın Fransız iç siyasetinde yaratacağı etkilere yine geniş yer verdi.

Muhafazakar La Croix gazetesi başmakalesinde, ''Fransızlar için utanç verici'' bir durum ifadesiyle gelişmeleri özetlerken, France Soir gazetesi, manşet haberinde, IMF başkanının yaşadıklarını ''dram'' olarak yorumladı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler