YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyahi öfke adayı sardı
Siyahi öfke adayı sardı
10 Ağustos 2011 07:44
İngiltere'de siyahi bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından başlayan şiddet olayları ülkeye yayılıyor. Başkent Londra sakin bir gece geçirirken Manchester ve Liverpool dahil 7 şehirde olaylar çıktı.

İngiltere'deki kundaklama ve yağmalama olaylarının ardından başkent Londra sakin bir gece geçirirken, aralarında Manchester, Liverpool ve Birmingham'ın da yer aldığı 7 şehirde olaylar yaşandı.

Londra'nın Tottenham semtinde hafta sonu siyahi bir gencin polis tarafından vurulmasının ardından başlayan şiddet olaylarının dördüncü gecesi, toplam 16 bin polisin görevlendirilmesinin de etkisiyle başkentte sakin geçti.

Ancak Manchester, Salford, Liverpool, Wolverhampton, Nottingham, Leicester ve Birmingham şehirlerinde şiddet olayları yaşandı. Manchester ve Salford'da gençlerden oluşan kalabalığın bazı binaları ve araçları ateşe verdiği ve olaylarda şimdiye kadar 47 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Liverpool'da isyancılar ve polis arasında çatışma çıkarken, Birmingham şehir merkezinde bir grup genç mağazalara zarar verdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, bu sabah kabinesini tekrar toplayacak. Bu arada, yaz tatilinde olan İngiliz Parlamentosu da yarın olağanüstü toplanacak.

Olaylarda şimdiye kadar ülke genelinde 525'den fazla kişi gözaltına alındı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler