YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'yi Merkel'in yanında protesto eden gazeteci konuştu
Almanya Başbakanı Merkel ile düzenlediği basın toplantısında Sisi'yi protesto eden Fagr Eladly, Mısır'da haksızlığa uğrayan insanların sesi olmak istediğini söyledi.
Sisi'yi Merkel'in yanında protesto eden gazeteci konuştu
04 Haziran 2015 / 08:08 Güncelleme: 04 Haziran 2015 / 10:51

Almanya'da resmi temaslarda bulunan Darveci Abdulfettah es-Sisi'yi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısı sonrasındaprotesto eden gazeteci Fagr Eladly, AA'ya konuştu.

Almanya'nın Mainz şehrinde tıp okuduğunu ve aynı zamanda bir radyoda asistan gazetecilik yaptığını söyleyen Eladly, Mısır'da haksızlığa uğrayan insanların sesi olmak istediği için protesto eyleminde bulunduğunu vurguladı.

Eladly, "Amacım Mısır'da zulme uğrayan insanların yanında olduğumuzu göstermek. Mısır'da hukuk yok, özgürlük yok. Bu protestoyu yaptım, çünkü hukuk istiyoruz, özgürlük istiyoruz" şeklinde konuştu.

Protesto anını anlattı

Eladly, gerçekleştirmiş olduğu eylem esnasında başına gelenleri ise şu şekilde anlattı:

"Basın toplantısına gittim ve bayan Merkel'e bir soru sormak istediğimi söyledim. 'Çok uzak bir yerden size bir soru sormak için geldim' dedim. Merkel bana 'burada uyulması gereken bir soru sorma düzeni olduğunu' söyledi. Ben mikrofonu alıp sorumu sormaya çalıştım ama bana mikrofonu vermediler. Dört adet soru sorulduktan sonra bana 'başka soru sorulmayacağını' söylediler."

"Ben de bunun üzerine Sisi'nin yüzüne karşı 'O bir katil, o bir katil, o bir katil' şeklinde bağırdım. Sonrasında beni yakaladılar. Tahmin ediyorum bir polis memuruydu. Merkel'e 'bana yardım et, beni zorla tutuyorlar' şeklinde bağırdım. Hatırladığım tek şey Rabia işareti yaptığım, onun bir katil olduğu şeklinde ve 'askeri darbeyi engellemeliyiz' şeklinde bağırmamdır."

Almanya Başbakanı Angela Merkel'i de eleştiren Eladly, "Merkel dünyadaki herkese karşı Almanya'daki kanunlarımız nasılsa ona göre hareket etmeli. Sisi'nin desteklenmesi ahlaki olarak kabul edilemez. Çünkü o demokratik bir lider değil. O hukuk egemenliğini reddetti ve Mısır'daki demokrasiyi katletti." diye konuştu.

 

AA

Sisi'yi Merkel'in yanında protesto eden gazeteci konuştu
 // HAYRİ PAŞA
(Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi) Bu sıfatla ifade edilmesini doğru bulmuyorum. Bu insana haketmediği bu sıfatı söylemek onaylamak demek diye düşünüyorum. ...
04 Haziran 2015 Perşembe 10:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler