YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'yi mahkemeye çağırdı
Sisi'yi mahkemeye çağırdı
15 Kasım 2014 15:00
Mısır'ın Devrik Cumhurbaşkanı Mursi ile birlikte yargılanan, HAP Genel Sekreteri Biltaci, yargılandığı "casusluk" davasında, Sisi'nin de tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 35 kişinin "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Duruşmaya kafesin içinde getirilen Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin de tanıklık etmek üzere mahkemeye çağrılmasını istedi.

Biltaci, kendilerine yöneltilen "Hizbullah ve Hamas unsurlarının Sina Yarımadası'na girişlerine destek verdikleri" yönündeki ithamları reddederek, "Sisi'nin geçtiğimiz günlerde bir konuşmasında 2011 yılında, yani kendilerine suç isnad edilen tarihte, silahlı kuvvetlerin söz konusu bölgede bulunduğunu söylediğini" dolayısıyla, aleyhlerindeki iddiaların "uydurma" olduğunu vurguladı.

Öte yandan mahkeme, davanın 18 Kasım'a ertelenmesini kararlaştırdı.

Mursi ile 35 kişinin yargılandığı "casusluk" davasında sanıklar, "Devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas, Lübnan'daki Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı işbirliği" yapmakla itham ediliyor. Davadaki 36 sanıktan 22'si tutuklu, 14'ü ise gıyaben yargılanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler