YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'nin yeni ses kaydı yayımlandı
Sisi'nin yeni ses kaydı yayımlandı
07 Aralık 2013 10:03
Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'ye ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydı yayımlandı.

Mısır el-Cezire kanalının yayınladığı ve Sisi'nin geçen 7 Ekim'de El-Mısr El-Yevm gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yasir Rızk'a verdiği demeci sırasında kayda alındığı öne sürülen konuşmasında, Sisi, Mursi'nin görevden alınmasını takip eden süreçte ABD'nin Mısır'a yaptığı bazı yardımları askıya aldığını açıklamasıyla ilgili olarak, "Bunun, Mısır'da yaşananlar konusunda ABD kanunlarının tarafsızca değerlendirme yapması ya datanımlamasında ortaya çıkan kanuni belirsizliklerden kaynaklandığını" öne sürdü.

Sisi, "Mursi'nin görevden alınmasının ardından ABD yardımlarının sekteye uğraması meselesini, ABD'li yetkililerin Mısır'da yaşananları askeri darbe mi yoksa halk iradesi olarak mı değerlendirdiği yönündeki kanuni sorundan kaynaklandığını" belirtiyor.

Sisi, "Bundan dolayı mevcut şartlarda yardımların devam etmesi meselesi ABD'lileri rahatsız ediyor. Ancak, biz açık olmak istiyoruz. ABD'liler yardımları sürdürmekte ve kesintiye uğratmamakta istekliler" diye konuştu.

Kayda göre Sisi, şöyle devam ediyor:

"ABD'liler Mısır'da yasalara uygun olarak bizimle işbirliğinde çaba gösterdi. ABD'lilerde halkın iradesini değiştirmek gibi bir anlayış mevcut değil. Onlara göre değişiklik seçimler yoluyla gerçekleşebilir."

ABD'nin, Mısır'a teslimatını durdurmaya karar verdiği askeri yardımlar F-16 uçağının yanı sıra M1A1 tank teçhizatları, Harpoon füzeleri ve Apaçi helikopterleri gibi sistemleri kapsıyor. Karar çerçevesinde bu ülkeye yapılan nakit yardımda da 260 milyon doları bulan kesintiye gidilmesi düşünülüyordu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın 2014 yılı için hazırladığı bütçede, Mısır'a bir milyar 300 milyonu askeri olmak üzere toplamda yıllık 1,55 milyar dolarlık yardımda bulunulması öngörülüyordu.

 

AA

Ali topu tut, Bak sisi bak...
 // Mühr-ü Süleyman
sisi efendi, ne o öyle dalıp gitmişsin, boş boş, boşluğa bakıp duruyorsun? Hoş, senin gibi bir BOŞ, dolu bakacak değil ya!
Benimki de laf işte
Haa, bu arada boş boş (bizde bön bön de derler senin bakışlarına) bakmaya devam et, daha ileriye, daha ileriye, geleceğe, sona,.. sonuna
Sen göremesende ben görüyorum, acıklı sonunu, belki yarın, belki yarından da yakın
Kahpece sırtından vurduğun şehitler, sıraya girmiş,.. seni bekliyorlar, görebiliyormusun?
aaa, üzülme, illaki göreceksin ama,.. son...
08 Aralık 2013 Pazar 01:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler