YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sisi'nin sonu darağacı olacak!"
Darbe karşıtları, gösterilerini her geçen gün daha da artırdı. Yüz binlerce eylemci, Cuma namazında, Sisi'nin sonunun darağacı olduğunu haykırdı.
"Sisi'nin sonu darağacı olacak!"
20 Temmuz 2013 / 14:15 Güncelleme: 20 Temmuz 2013 / 14:18

Mısır'da Mursi'yi koltuğundan indirip darbe yapan El Sisi, Başbakan yardımcısı ve savunma bakanı oldu. Ama "Darağacı korkusu" bitmedi.

Darbe karşıtları bir türlü pes etmedi ve her geçen gün, güçlenerek protestolarını daha da ileriye götürdü. Dün Cuma namazı için her 4 esnaftan 3'ü dükkanlarını kapatarak meydanları doldurdu. Milyonları bulan demokrasi yanlıları, "Benim Başkanım Mursi, Sisi için idam" sloganları attı. Benzer pankartlar taşıdı. En-Nahda Meydanı'nda toplanan yüzbinler, Mursi'yi alana kadar pes etmeyeceklerini haykırdı.

Mursi görevine dönsün

Göstericiler yürüyüş sırasında Mursi'nin görevine iadesini isteyip, Sisi'yi kınadı. Adeviyye Meydanı'nda da toplanan grup, topluca cuma namazı kıldı. Sahil kenti İskenderiye ile El-Minya, El- Feyyum, Beni Suveyf ve Şarkiye illerinde de darbe karşıtı gösteriler düzenlendi. Bu arada askeri uçaklar da gösterilerin devam ettiği alanların üzerinden Mısır bayraklarıyla uçuş yaptı.

Direnişe devam

Mısır'ın Selefi şeyhlerinden Muhammed Abdulmaksut, Rabiatul Adeviye Meydanı'nda verdiği cuma hutbesinde, Mursi görevine geri dönünceye kadar gösterilere devam edeceklerini söyledi. Abdulmaksut, "Gösterilere son verecek olursak güvenlik güçleri bize istediği gibi zulmedecek. Bu nedenle kanımızın son damlasına kadar burada kalacağız" ifadesini kullandı.

Seninleyiz Mursi

İstanbul Fatih'te cuma namazı sonrası yüzlerce kişi Mısır'daki darbeyi protesto etti. Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçen ve Mursi fotoğrafları taşıyan grup, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Mısır halkı yalnız değildir" ve "Katil İsrail Mısır'dan defol" şeklinde slogan attı. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Bu darbeyi yaparken gücünüzü nereden aldınız?" diye darbeye tepki gösterdi.

Moskova Zirvesi

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Adnan Sezgin ve Rusya Dışişleri Bakanı Lawrov'un Yardımcısı Mihail Bogdanov, önceki gün bir araya geldi. 5 saat süren görüşmede Mısır'daki durum ele alındı. Rusya Dışişleri'nin açıklamasına göre, görüşme Türkiye Büyükelçisi Sezgin'in isteği üzerine gerçekleştirildi.

Kıpti boykotu

Mısır'da darbe yanlıları, Türkiye'ye karşı kampanyalar başlattı. Öncelikle Türk dizileri ve Türk malları boykot edildi. Kıpti İşadamı Necip Suveris'in televizyon kanalı On TV'de konu sıklıkla gündeme getirildi. Halka sürekli boykot çağrısı yapıldı.

 

Takvim

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler