YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'nin sinsi planı: Hepsi ölmeli!
Darbeci Sisi'nin generallerinden Amr, 530 üst düzey Müslüman Kardeşler liderinin öldürülmesi gerektiğini söyledi. Kan donduran general 3 milyon İhvan üyesini de tutuklayacaklarını açıkladı...
Sisi'nin sinsi planı: Hepsi ölmeli!
21 Ağustos 2013 / 14:36 Güncelleme: 21 Ağustos 2013 / 14:51

Mısırlı General Amr, Kahire'nin batısındaki Nasr City'de Fransız Le Monde gazetesine verdiği röportajda yeni katliamların mesajını verdi. Serge Michel imzalı haberde Mısırlı General Amr, "Biz 90 milyon Mısırlıyız ve Müslüman Kardeşler sadece 3 milyon. Hepsini tasfiye etmek altı ayımızı alır. Bu sorun değil, 1990'lı yıllarda yapmıştık bunu" diye konuştu.

6 ayda hepsini bitiririz

Le Monde'un hepsi boşaltılsa bile Mısır cezaevlerinin 3 milyon Müslüman Kardeşler üyesini alabilecek kapasiteye sahip olup olmadığı yönündeki sorusuna, General Amr kan donduran şekilde yanıt verdi: "Ben yöneticilerini öldürmek gerektiğini söylüyorum, yani 30 üst düzey sorumlu ve 500 alt yönetici. O zaman diğerleri evlerine dönecek. Her halükarda, bugün para aldıkları için eylem yapıyorlar."

Akılalmaz iftiralar

General Amr bu kanlı konuşmaların yanı sıra Müslüman Kardeşlere türlü iftiralar da attı: "Adeviyye Meydanı'nda yapılan oturma eyleminde Suriyeli protestoculara günlük 500 lira (54 euro), Mısırlılara 100 lira, kadınlara 50 ve çocuklara 30 lira veriliyordu. Oradakilerin hepsi tepeden tırnağa silah kuşanmış teröristlerdi. Bu eylemler günlük olarak 60 milyon liraya mal oldu. 48 günlük maliyet 313 milyon euro'yu buldu."

Mursi casusmuş

Luksor eyaletinin güvenlik sorumlusu olan general Amr Türkiye, Katar, İsrail ve ABD'nin Müslüman Kardeşler'i desteklediğini ama bu oyunu bozduklarını da açıkladı. Amr, devrim cumhurbaşkanı Mursi'ye ağır suçlamalarda da bulundu: "Mursi, Hamas'ın bir casusudur. Sina'nın yüzde 40'ını Gazze Şeridi'ne bağlamak amacıyla 8 milyar dolara satmak istedi. Bu pazarlığı ona öneren Obama'dır. Ayrıca Gazze'ye bin tünel kazdı. Turizmi yasaklamıştı ve tüm antik siteler, piramitler, sfenksler ve tapınakları Katar'a kiraya vermişti. İhvan'ı övmesi için yabancı basına 2 milyar dolar verdi."

Lider Bedii tutuklandı

Mısır güvenlik güçleri dün Mursi ve bazı Müslüman Kardeşler liderlerine ait evlere baskın yaptı. Baskında İhvan lideri Muhammed Bedii de cinayet suçlamasıyla tutuklanıp hapse atıldı. Müslüman Kardeşler, Bedii'nin yerine Mahmud İzzet'i lider atadı.

Türk Avı sürüyor

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde dün iki Türk turist görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları esnada gözaltına alındı. Jeoloji araştırmacısı olduklarını ifade eden Ali Han (52) ve Ahmet Keris (42) isimli iki Türk vatandaşı, ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı. 4 gün önce El Feth Camisi'nde tutuklanan TRT muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi ise 15 gün daha uzatıldı.

Kıptiler de şikayetçi

Mısır'da halkın yüzde 10'unu temsil eden Kıpti Hristiyanların ünlü düşünürü Refik Habib, ülkede yaşanan katliamları "vekaleten iç savaş" olarak tanımladı. Habib "Basının kara propagandası toplumsal cinnete zemin hazırladı. İnsanların birbirini öldürmesi mübah sayıldı. Buna rağmen darbe karşıtlarının şiddete başvurmaması büyük erdem" dedi.

Darbeciler kimseyi istemiyor

Mısır'da darbe ile sonuçlanan isyanı başlatan Temerrüd Hareketi, İhvan'ın yanı sıra Selefi eğilimli Nur Partisi'nin de aralarında bulunduğu "dine dayalı siyaset" yaptığını öne sürdüğü partilerin tümünün kapatılmasını talep etti. Basın toplantısı düzenleyen Temerrüd Hareketi "İhvan için siyasi çıkış yolunu reddediyoruz" dedi.

ABD: Yardıma devam

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Mısır'a askeri yardımların hala değerlendirme sürecinde olduğunu belirterek, CNN'in, "ABD'nin, Mısır'a askeri yardımlarının bazılarını durdurduğuna" yönelik haberinin gerçek olmadığını kaydetti. Earnest, "Yardımlar devam ediyor, yardımlara ilişkin herhangi bir karar şu aşamada verilmiş değil" dedi.

Katar'dan 2. Doğalgaz paketi

Enerji krizi yaşayan Mısır'a doğalgaz yardım vaadi çerçevesinde, 2 Ağustos'ta yola çıkan ilk tankerin ardından ikinci tanker Katar'dan Mısır'a hareket etti. Söz konusu yardımın, Mursi'nin darbe ile devrilmesi ardından gelmesi dikkati çekse de bu yardım sözü darbe öncesi verilmişti.


Takvim

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler