YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'nin İngiltere ziyaretine sert tepki
Sisi'nin İngiltere ziyaretine sert tepki
04 Kasım 2015 18:53
İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Corbyn, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin Londra ziyaretine sert tepki gösterirken, ülkede de protesto gösterileri düzenlendi.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin Londra ziyaretinin ülkenin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi.

Corbyn, Mısır'ın demokratik yollardan seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 2013 yılında darbe ile görevinden uzaklaştırılması ile binlerce kişinin tutuklanması ve ölümüne öncülük eden bir darbe liderini ağırlama ve desteklemenin, bölgede barış ve adaleti desteklediği iddia eden hükümeti gülünç duruma düşürdüğünü dile getirdi.

Corbyn, "David Cameron'ın, Mısır Cumhurbaşkanı ve darbe lideri Sisi'yi İngiltere'ye daveti, insan hakları ve demokratik hakların küçümsendiğini gösterirken, İngiltere'nin ulusal güvenliğini korumaktan çok tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Bu arada, Sisi'nin İngiliz hükümeti tarafından ülkeye davet edilmesi, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi. Britanya Müslüman Birliği (MAB) ile "Demokrasi için İngiltere'deki Mısırlılar" adlı grup tarafından düzenlenen gösteride, tarihi İngiliz Parlamentosu önünde bir araya gelen grup, İngiliz hükümetinin Sisi'yi Londra'ya davet etmesine tepki gösterdi. Grup, İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Mısır'daki askeri yönetime destek vermeyi sonlandırması çağrısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler