YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'nin gözü Türk pazarında
Sisi'nin gözü Türk pazarında
07 Ekim 2013 15:30
Mısır'daki cunta yönetimi içine girdiği ekonomik darboğazı aşmak için yönünü Türkiye'nin hakim olduğu Kuzey Irak'a çevirdi. Önceki gün 110 işadamını bölgeye gönderen darbe yönetimi, Erbil konsolosluğundaki personel sayısını da iki katına çıkardı.

Demokratik seçimlerle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimini kanlı bir darbeyle deviren General Abdülfettah El Sisi'nin kurduğu cunta yönetimi ekonomideki kan kaybını gidermek için Türkiye'nin neredeyse tek başına hakim olduğu Kuzey Irak pazarına dikti.

Önceki gün 110 işadamı ve 75 şirketini Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimine gönderen darbe yönetimi, Erbil başkonsolosluğundaki personel sayısını da iki katına çıkardığı öğrenildi. 75 şirket Erbil'de düzenledikleri 'Mısır' fuar organizasyonu ile ilkez görücüye çıktı.

61 sayfalık fırsatlar rehberi 

Mısırlı iş adamlarına 61 sayfadan oluşan bir Irak Ekonomisi ve Fırsatlar raporu hazırlatan Mısır Ticaret Bakanlığı, işadamlarına en kolay rekabet edebilecekleri alan olarak mobilya ve gıda sektörünü hedef gösterdi. Bakanlık ayrıca, işadamlarının bölgedeki çalışma koşullarını kolaylaştırmak için Kürt bölgesinden Mısır'a gelecek işadamlarına vizeler konusunda kolaylıklar tanıma kararı da aldı.

Yayın tekeline vurgu

Başta mobilya sektörü olmak üzere otomotiv yedek parçası ve gıda sektörünü birinci hedef olarak gösteren rapor, ilk iki yılda işadamlarına 2 buçuk milyar dolarlık bir hedef koydu. Iraklı tüm TV kanallarının Mısır merkezli NİLSAT üzerinden yayın yaptığına da dikkat çekilen raaporda, bölge TV'leri ile görüşmelerde Mısır'ın tanıtımına öncelik verilmesi ve iletişim alanında da yatırımların teşvik edilmesi önerisi yapılıyor.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler