YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi’nin affettiği gazeteci Kanada’ya dönd
Sisi’nin affettiği gazeteci Kanada’ya dönd
13 Ekim 2015 01:50
El-Cezire Televizyonu’nun Kahire Büro Şefi iken 2013 yılında tutuklanan Mısır asıllı Kanada vatandaşı Muhammed Fahmy, Kanada’ya döndü.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi tarafından Kurban Bayramı vesilesiyle affedilen 358 hükümlü arasında bulunan Muhammed Fahmy, daha önce planlanmasına rağmen karşılama töreni yapılmasını istemediği için sessizce Toronto’ya geldi. Gelişini sosyal paylaşım sitesi hesabından duyuran Fahmy, serbest kalmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

Abdulfettah el-Sisi’nin Mısır’da askeri bir darbe ile yönetimi ele geçirmesinin ardından, ülke aleyhine yalan ve kışkırtıcı haberler yaptıkları iddiasıyla 2013 yılı Aralık ayında tutuklanan El-Cezire muhabirleri Muhammed Fahmy, Baher Muhammed ve Avustralyalı Peter Greste 2014 yılında 7 yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Üç gazeteci için uluslararası kuruluşlar ve kamuoyundan gelen baskılara dayanamayan Sisi yönetimi, geçtiğimiz Ağustos sonundaki duruşmada gazetecilerin cezasını 3 yıla indirmişti.

Sisi, geçen Kurban Bayramı’nda da yetkilerini kullanarak, aralarında insan hakları savunucuları ile 3 gazetecinin de bulunduğu 358 kişiyi affetmişti. Mısır asıllı Kanada vatandaşı Muhammed Fahmy, geçtiğimiz günlerde Kahire’den Londra’ya giderek Mısır’ı terk etmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler