YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'den skandal İsrail açıklaması
Sisi'den skandal İsrail açıklaması
13 Mart 2015 15:23
Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Gazze'de binlerce masum Filistinli'yi katleden Netanyahu'yla sık sık görüştüklerini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İsrail Başbakanı Netanyahu ile çok sık konuştuklarını söyledi, İran ile nükleer müzakereler konusunda İsrail’in endişelerinin anlaşılması gerektiğini söyledi.

Sisi, Washington Post gazetesine verdiği röportajda, Mısır ve İsrail arasında güvene dayalı bir ilişki olduğunu belirtti.

Sisi, "Örneğin İsrail ile yaptığımız barış anlaşması normalde Sina bölgesinin orta ve doğu kesimlerinde Mısır askerlerinin bulunmasına izin vermiyor. Ancak onlar şu anda bizim bu bölgelerde asker bulundurmamızın sorun olmayacağını söylüyor. Bu da düşmanlık ve şüpheciliğin ortadan kalktığını gösteriyor. Eğer Filistin'de iki devletli bir çözüm ortaya çıkarsa bu durum İsrail ile diğer Arap ülkeleri arasında da ortaya çıkabilir" dedi.

Netanyahu ile çok sık görüştüğünü söyleyen Sisi, "Ona Filistin ile bir barış sağlanırsa bunun hem kendisi hem de İsrail için tarihi bir anlaşma olacağını ve bu konuda yardıma hazır olduğumu söylüyorum" ifadelerini kullandı.

Sisi, İran ile devam eden nükleer görüşmeler meselesinde de İsrail'in endişelerinin anlaşılması gerektiğini vurguladı.

ABD sadece izliyor

ABD yönetimini Mısır'daki ve bölgedeki durumu sadece izlemekle suçlayan Sisi, "Galiba Washington'la aramızda iletişim sorunu var, mesajlarımızı düzgünce iletemiyoruz gibi görünüyor" dedi ve şu ifadeleri kullandı.

"Bölgede büyük tehditler var. Daha dün Libya'da 8 petrol işçisi kaçırıldı ve katledildi. Şimdi ABD ne yapmalı? Sadece izliyorsunuz. Ülkemizde olanlar hakkında gerçek resmi göremiyorsunuz. Az gelişmiş bir ülkeyiz. Amerikalıların gözüyle bakıyorsunuz. Sizin demokrasiniz 200 yılda gelişti. Bize de gelişmek için bir şans verin. Acele edersek bizim gibi ülkeler çöker"

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler