YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'den kanlı plan!
Sisi'den kanlı plan!
20 Eylül 2013 19:34
Mısır Ordusu bu kez Kirdaşe sokaklarına girdi. Çatışmada bir tümgeneral yaşamını yitirdi. Yine Müslüman Kardeşler suçlu gösterildi. Ancak bu kurguyu yapan General Sisi'nin ta kendisiydi!

Darbeye demokrasi kılıfı uyduranlar Mısır'da kanlı icraatlarına devam ediyor. Halkın oyuyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alan ve tutuklayan darbe yönetimi sokakları boş bırakmıyor.

3 Temmuz'daki askeri darbeden sonra 7 katliama imza atan Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi, Müslüman Kardeşler'den silahla karşılık bulamayınca kendi oyununu oynamaya başladı. İşte bunun son örneği dün başkent Kahire'nin batısında bulunan Kirdase şehrinde yaşandı. "Uzaktan kumanda" ile yönetimi devralan Sisi'ye bağlı güvenlik güçleri dün sabah ezanıyla birlikte Kirdase sokaklarına girdi. Bu sırada evlerden ateş edildi. Çıkan çatışmada Tümgeneral Nebil Ferac hayatını kaybetti. Sisi'nin en güvendiği isimlerden biri olarak gösterilen ve Polis Birliği'nin başına geçmesi beklenen Ferac'ın ölümü, ülkede büyük tepkilere neden oldu.

Taraflı yayına başladılar

Müslüman Kardeşler, olayla ilgili olmadıklarını açıklasa da Sisi'ye bağlı yayın organları taraflı yayına başladı. Müslüman Kardeşler'e yakın kaynaklar, "Operasyonu bizzat Sisi organize etti. Ferac'ı öldürtüp suçu bizim üzerimize atıyor" dedi. Bu arada Kirdase'deki operasyonda Müslüman Kardeşler'in liderlerinden Isam el- Aryan ile El- Cemaat'ul İslamiye liderlerinden Asım Abdülmacid'in bulunduğu 32 kişi gözaltına alındı.

Sınırda şok gelişme

El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü, Suriye'nin kuzeyi ile doğusunda hız kazandı. Örgüt, Türkiye sınırındaki Azez kasabası ile Deir Ez Zur'u ele geçirdi. Çatışmalar üzerine Kilis'in Suriye sınırındaki Öncü Pınar Sınır Kapısı, insani yardımlar hariç giriş ve çıkışlara kapatıldı.

NATO tetikte

Mısır'da gerilim devam ederken Suriye'de de Esad yönetimi katliama devam ediyor. ABD ve Rusya, dünyayı harekete geçiren Suriye'deki kimyasal saldırının ardından çözümü önce diplomasiye verirken, NATO Genel Sekreteri Rasmussen askeri müdahalenin rafa kaldırılmadığını söyledi. Rasmussen, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki müzakerelerden bağımsız olarak askeri seçenek hala masada olacak" diye konuştu.

 

TAKVİM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler