YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'den "dış destek" iddiası
Sisi'den "dış destek" iddiası
25 Ekim 2014 16:50
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 26 askerin hayatını kaybettiği Kuzey Sina'daki saldırının arkasında "dış desteğin" bulunduğunu belirterek, "Bu patlamayla Mısır devleti ile halkının iradesi kırılmak isteniyor" ifadesini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 26 kişinin hayatını kaybettiği Kuzey Sina'daki saldırının arkasında "dış desteğin" bulunduğunu ifade ederek, "Sorunu kökünden çözmek için Gazze Şeridi sınırında bazı tedbirler alınacak" dedi.

Devlet televizyonu tarafında canlı yayınlanan konuşmasında Sisi, " Mısır bir varoluş savaşının içerisinde yer alıyor.Mısır devletinin, halkının ve bu ülkenin direğini oluşturan ordunun iradesini kırmak istiyorlar" şeklinde konuştu. 

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, "dış destek" ile kimleri kastettiğine ilişkin ise bilgi vermedi.

Kuzey Sina'da dün bir güvenlik noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 26 kişi hayatını kaybetmiş, 30'a yakın kişi yaralanmıştı. Bombalı saldırıdan sadece birkaç saat sonra, aynı ilde bir başka güvenlik noktasına daha silahlı saldırı düzenlenmişti.

Mısır'da 2011 yılında gerçekleşen halk devriminden bu yana, Sina Yarımadası'nda 47 terörist saldırının düzenlediği, bu saldırılarda şu ana kadar 168 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Komisyon kuruldu

Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin, 26 kişinin hayatını kaybettiği Kuzey Sina ilindeki saldırıları araştırmak için üst düzey komutanlardan oluşan komisyon kurulduğu bildirildi.

Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nden yapılan açıklamada, Kuzey Sina'daki olayların ardından Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi başkanlığında olağanüstü toplantı düzenlendiği ve terörle mücadele konusunda plan hazırlandığı belirtildi. Hazırlanan planın toplantıda onaylandığı ifade edilerek, planın ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmedi.

Kuzey Sina'daki olayların yankılarının ve terörle mücadele yollarının masaya yatırıldığı toplantıda, son saldırıların araştırılması için üst düzey komutanlardan oluşan bir komisyon kurulduğu kaydedildi.

Ordunun Mısır topraklarındaki terörü yok etme konusunda "kararlı" olduğu vurgulanan açıklamada, ölenlere rahmet, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Mısır halkına başsağlığı dilendi.

Ölü sayısı 30'a yükseldi

Mısır'ın Kuzey Sina ilinde güvenlik noktasına dün düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 30'a yükseldiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığına bağlı Acil Yardım Merkezi İdaresi Başkanı Halid el-Hatip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik noktasına düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 30'a yükseldiğini, 31 kişinin yaralandığını söyledi.

Hatip dün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 26 olduğunu, 28'den fazla kişinin yaralandığını söylemişti. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler