YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi terörle mücadele yasa tasarısını onayladı
Sisi terörle mücadele yasa tasarısını onayladı
17 Ağustos 2015 13:08
Mısır'da şiddet eylemlerine sert cezalar getiren yeni terörle mücadele yasa tasarısı Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından onaylandı

Mısır'da tartışmalara neden olan yasa "terör örgütü kuranlara ve liderlerine" idam cezası verilmesini ve yargı sürecinin kurulacak özel mahkemelerle hızlandırılmasını öngörüyor.

Yasa ayrıca şiddet uygulayan güvenlik görevlileri ve askerleri hukuki yaptırımlardan koruyacak maddeler barındırıyor. Saldırılarla ilgili resmi yetkililerin açıklamalarıyla çelişen haberler yazan gazetecilerse, yeni yasa uyarınca 64 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Söz konusu yasa Cumhurbaşkanı ile güvenlik güçlerine verilen yetkilerin genişletilmesinin yanı sıra basın özgürlüğüne yönelik ciddi tehlike oluşturduğu gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yasa tasarısı kapsamında yapılacak uygulamalar şöyle:

Terör örgütü kuran ya da liderlik edenler idam cezasna çarptırılacak

Terör örgütüne üye olanlara 10 yıl hapis cezası verilecek

Terörist grupları finanse edenlere ömür boyu hapis cezası verilecek

Halkı şiddete yönlendirmek ya da terör amaçlı mesajları yaymak üzere web sayfası kuranlar 5 ila 7 yıl hapis cezasına çarptırılacak

Saldırılarda resmi yetkililerin açıklamalarıyla çelişen haberler yazan gazetecilere 25 binden 64 bin dolara kadar para cezası verilecek.(Yasa taslağında öngörülen hapis cezası tepkiler üzerine para cezasına çevrildi.)

SERT GÜVENLİK YASALARI ÇIKARACAĞINI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Sisi, özellikle Sina Yarımadası'nda radikal İslamcı örgütlerin saldırılarının artmasının ve Haziran ayında bir savcının bombalı saldırıda öldürülmesinin ardından, terörle mücadelede etkin yasalar çıkarılacağını duyurmuştu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler