YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi şimdi kara kara düşünsün!
Sisi şimdi kara kara düşünsün!
31 Ocak 2014 22:30
Mısır'da Sisi'nin Cumhurbaşkanı Mursi'yi devirmesine yardım eden petrol şirketleri çıkarları tehlikeye girince cunta yönetimine de sırt çevirmeye başladı.

İngiltere'nin ikinci büyük enerji şirketi British Gas Group, darbe yönetiminin baskılarını, ihracat sözleşmesini askıya alarak protesto etti.

Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi geçtiğimiz Temmuz ayında deviren askeri darbenin ardından Mısır cuntasına para yağdıran Suudi Arabistan'ın 4 milyar dolar daha yardım yapacağı belirtildi. TRT Arapça'ya konuşan Al Ahram Gazetesi'nden Salih Vehbi, Suudi Arabistan'ın IMF'deki ağırlığını kullanarak Mısır'a 4.8 milyar dolar verilmesini destekleyeceği sözünü verdiğini söyledi.

Kasa tam takır

Mısır Merkez Bankası'nın mevduatlarını artırabilmesi amacıyla 2 milyar dolar para ve 2 milyar dolarlık petrol ürünleri şeklinde hazırlanan yardım paketinin detayları önümüzdeki hafta Kahire'de gerçekleşecek olan toplantıda görüşülecek. Al Ahram gazetesine açıklamayı yapan ve adı paylaşılmayan bakanlık yetkilisi, önümüzdeki hafta Suudi Arabistan'dan gelecek olan heyetin geçici Başbakan Hazım el-Biblavi ile görüşeceğini, paketle ilgili detayların da görüşme sonrası çözülmüş olacağını belirtti.

Dış yardımla ayakta

Mursi'nin devrilmesinden bu yana sadece dış yardımlarla ayakta kalmaya çalışan Mısır Merkez bankasının rezervleri de yine Körfez'den gelen bu yardımlarla destekleniyor. Ekonominin toparlanması zaman alacağa benzerken Finans Bakanı Ahmed Galal, hükümetin ikinci canlandırma paketini birkaç gün içinde açıklayacaklarını belirtti. Darbe sonrasında Körfez ülkelerinden 12 milyar dolar yardım alan Mısır, ilk olarak 4.3 milyar dolarlık bir canlandırma paketi sunmuştu. İkinci paketin ise General Abdulfettah Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı duyurusuna denk gelebileceği belirtiliyor. Suudi Arabistan ve IMF'den gelecek olan bu yeni yardım Sisi'ye seçim kampanyası desteği olarak değerlendiriliyor.

Mursi'yi devirdiler Sisi'den rahatsızlar

Mısır'da seçilmiş Başkan Mursi'yi devirmek için lobi yapan Batılı petrol şirketleri, şimdi darbeci Sisi yönetimi ile kanlı bıçaklı hale geldi. İngiltere'nin ikinci büyük petrol ve doğal gaz üreticisi British Gas Group, Mısır'daki darbe yönetimini baskılarından dolayı zorlayıcı güç ilan etti. İngiltere'nin ikinci büyük petrol ve doğal gaz üreticisi BG Group, Mısır'daki sahalarda çıkardığı doğal gazı yurt dışına değil de çok düşük fiyatlara Mısır iç piyasasına satınca olan oldu; BG Group bu yıl Mısır'da 1,3 milyar dolar zarar etti. Şirketin hisseleri de yüzde 14 oranında değer kaybetti.

Para sıkıntısı var

Ülkede yaşanan kargaşadan kaynaklı hükümet baskısının artması ve nakit sıkıntısı yüzünden diğer yabancı enerji şirketlerin de olumsuz etkilenmesi bekleniyor. BG Group'un en büyük LNG alıcısı, İskenderiye'deki Idku tesislerinde de küçük bir hissesi olan Fransız GDF Suez firması. BG, Mısır'daki LNG üretiminin yarısını her yıl GDF Suez'e ihraç ediyor.

 

YENİ ŞAFAK

23:03
 // KİMSELER YOK MU?
Olur olur...; Sisi'ye de yardım toplayan olur....
31 Ocak 2014 23:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler