YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi öfkesini bakın kimden çıkardı
İslam Konferansı Örgütü toplantısında Mısır, ‘Kıbrıs Türk Devleti’ ifadesinin çıkarılmasını istedi.
Sisi öfkesini bakın kimden çıkardı
07 Ekim 2014 / 09:34 Güncelleme: 07 Ekim 2014 / 09:40

İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) New York’taki toplantısında Mısır’ın, Kıbrıslı Türklere yönelik tutumunun tartışma çıkardığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya tepki gösteren Mısır, öfkesini KKTC’den çıkarmak istedi.

İRran ve Birleşik Arap Emirlikleri destek verdi
 
İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Yıllık Koordinasyon Toplantısı devam ettiği sırada, gece yarısı toplantıya değişiklik önergesi veren Mısır yönetimi, metinlerde yer alan ‘Kıbrıs Türk Devleti’ ibaresinin çıkarılmasını istedi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve İran da Mısır’a destek verdi. Rumların karşı çıktığı bir noktaya Mısır’ın destekleyici olması şaşkınlık yaratırken, Türkiye ve KKTC yönetiminden tepki gecikmedi.

Mısır’ın tutumunu kabul edilemez olarak değerlendiren Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Yaşar Halit Çevik’in, “Türkiye ile sorunu olan ülkeler bunu Türkiye ile çözsün. Kıbrıslı Türklerin haklarına saldırı kabul edilemez“ çıkışı yaptığı kaydedildi.
Toplantıda yer alan KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami de kararı devlet başkanlarının aldığına dikkat çekti ve bu kararı ancak devlet başkanlarının değiştirebileceğine işaret etti. Tartışma üzerine taslak metin devlet başkanlarının onayına sunulamadı. Geçen yıl onaya sunulan metin geçerliliğini sürdürdü.
 
Sisi, Güney'e gidecek
 
Olayla ilgili Milliyet’e konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Nami, Mısır yönetiminin tutumunun etik ve ahlaki olmadığını kaydetti. Mısır’ın Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi’nin de önümüzdeki günlerde Güney Kıbrıs’ı ziyaret ederek, doğalgaz konusunda işbirliği anlaşmaları imzalayacağı öne sürüldü.

10:55
 // Rasim DUMAN
Darbeci Sisi'nin, kimlerin adami oldugu bir daha asikar oldu. Ayni zamanda İran'in da Turkiye'yi arkadan vurmak icin nasil sinsice ve alesta bekledigi de ortaya cikti....
07 Ekim 2014 10:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler