YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi Londra'da protesto edildi
Sisi Londra'da protesto edildi
05 Kasım 2015 07:30
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, İngiltere'nin başkenti Londra'da yarın başlayacak resmi temasları öncesinde protesto edildi.

İngiltere'de yerleşik Mısırlıların yanı sıra birçok insan hakları ve demokrasi destekçisi sivil toplum örgütü ile sendikanın desteklediği "Stop Sisi" kampanyası tarafından Londra'daki Başbakanlık önünde düzenlenen protesto gösterisine, soğuk hava ve akşam karanlığına rağmen her yaş grubundan çok sayıda kişi katıldı.

Londra polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protestoda katılımcılar, İngiliz hükümetinin Sisi'yi Londra'ya davet etmesine tepki gösterdi. Grup, İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Sisi ile görüşmeme çağrısında bulundu.

Göstericiler protestoda, İngiltere'nin Sisi'ye yaptığı resmi davete ilişkin, İngilizce ve Arapça olarak, "Asker devleti istemiyoruz", "Sisi demokrasiyi öldürdü" ve "Cameron utan, İngiliz değerlerine ne oldu " gibi sloganlar atarken, Mısır ve Rabia işaretinin bulunduğu bayraklar ile üzerinde "Eğer bu protesto Mısır'da olsaydı, tutuklanmış, yaralanmış, ölmüştünüz", "Kasap Sisi'yi durdurun", "Katil Sisi İngiltere'de istenmiyor" ve "Cameron, ülkeye diktatörleri değil, sığınmacıları kabul et" yazılı pankartlar taşıdı.

"Sisi'yi durdurma kararı aldık"

Gösterinin organizatörü ve "Stop Sisi" kampanyasının Yardımcı Direktörü Sameh Shafi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Stop Sisi kampanyasını İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Sisi'yi geçen yaz ülkeye resmi olarak davet etmesinin ardından başlattıklarını belirterek, "Bir grup genç İngiliz aktivist olarak bir araya gelip, kısaca Sisi'yi durdurma kararı aldık" dedi.

Shafi, Sisi'nin İngiltere'de bulunmasıyla, demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, her bir İngiliz değerine karşı durulduğunu ifade ederek, savaş suçlusu bir kişiye İngiltere Başbakanlığı önünde kırmızı halı serilmemesi gerektiğini söyledi.

Cameron'ın Sisi'yle bir araya gelmemesi gerektiğini vurgulayaran Shafi, bunun Cameron'ın takınacağı prensip duruşu olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu. Shafi, "Sisi gibi dilktatörleri bu ülkeye davet etmemeliyiz. Demokraside diktatörlere yer yok. Onları bu ülkeye getirerek, kendi ülkelerinde yaptıklarına göz yummuş oluyorsunuz" dedi.

"Kasap ve katil Sisi'nin İngiltere'yi ziyaretini reddediyoruz"

Gösteriye katılan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi'nin Dış İlişkiler Komitesi Genel Sekteri Muhammed Soudan da son anda bile olsa davetini geri çekmesi için Cameron'a çağrıda bulunduklarını kaydederek, "Kasap ve katil Sisi'nin İngiltere'yi ziyaretini reddediyoruz. Bu adam İngiltere'ye gelerek Birleşik Krallık'ın demokrasi ve insan haklarına duyduğu saygıyı bozacak" diye konuştu.

Bu arada Sisi destekçisi bir başka grup ise Sisi'nin protesto edildiği gösterinin başlamasından kısa bir süre sonra protesto alanının önünden üstü açık çift katlı bir otobüsle geçti.

Öte yandan protesto alanının yanında bulunan Sisi destekçisi 3 kişi de karşı gösteri düzenledi. Sisi destekçisi bir göstericinin, Sisi karşıtlarının bulunduğu alana girmesiyle kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis duruma müdahale ederek, Sisi destekçisi göstericiyi alandan uzaklaştırdı.

Olaysız geçen protesto süresince başbakanlık önünden geçenlere Mısır'daki insan hakları ihlalleriyle ilgili güncel bilgilerin yer aldığı el ilanları dağıtıldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından yarın Başbakanlık'ta ağırlanması beklenen Sisi'nin Londra ziyareti, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor. Benzer protesto gösterisinin yarın yine Başbakanlık önünde yapılması bekleniyor.

İngiliz hükümeti, DAEŞ ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği için Sisi'nin Londra ziyaretinin önem taşıdığını savunuyor. İktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekilleri, bölgesel istikrar için Mısır'la işbirliği yapılması gerektiğini vurguluyor. İngiliz hükümetinin Sisi yönetimiyle 85 milyon sterlinlik silah anlaşması bulunduğu ve yılda yaklaşık 1 milyon İngiliz turistin Mısır'ı ziyaret ettiği biliniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler