YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi, İsrail'e 3 gün önce haber vermiş
Mısır Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Sisi'nin, Cumhurbaşkanı Mursi'ye yönelik darbeyi 3 gün önce İsrail'e haber verdiği ortaya çıktı .
Sisi, İsrail'e 3 gün önce haber vermiş
19 Temmuz 2013 / 11:07 Güncelleme: 19 Temmuz 2013 / 12:08

Mısır cuntasının yaptığı askeri darbe ile ilgili arka planda yaşanan gelişmeler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

İsrailli askeri analist Roni Daniel, Mısırlı general Abdulfettah el Sisi'nin Muhammed Mursi'ye yönelik darbeden 3 gün önce İsrail'e haber verdiğini açıkladı.

İsrail televizyonuna konuşan Daniel, el Sisi'nin İsrail'den, Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Filistin İslami hareketi Hamas'ı izlemesini istedi.

Analist Daniel el Sisi'nin Hamas'tan korktuğunu ancak İsrail'in Gazze'de herşeyin sıkı gözetim altında olduğu yönündeki güvencesinden sonra korkusunun gittiğini belirtti. İsrail, el Sisi'ye tünelleri tahrip etmesini tavsiye etti.

Mısır'daki darbenin İsrail'in yararına olduğunu söyleyen Daniel, darbenin İsrail ve onun güvenliği için "acil bir çağrı" olduğunu öne sürdü.

Askeri analist, muhalif lider Muhammed el Baradey'in darbeden önce İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir kez görüştüğünü, darbeden sonra da bir kez görüştüğünü açıkladı.

Daniel'in söylediklerine göre İsrail el Baradey'e, Mursi sonrası yeni hükümetin Batı tarafından tanınması konusunda lobi yapacağı sözünü verdi.

Mısır ordusunun, Gazze tünellerini darbeden birkaç gün önce kapatmaya başladığı belirtildi.

 

Dunyabulteni.net

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler