YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi darbeciliğini resmen açıkladı
Sisi darbeciliğini resmen açıkladı
06 Mayıs 2016 08:56
Mısır'da Muhammed Mursi'yi darbeyle devirerek iktidara gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Batı tarzı insan hakları ve özgürlüklerin Mısır şartlarına uygun olmadığını söyledi.

Mısır'ın yüksek tirajlı El Ahram gazetesinin haberine göre, dün Kahire'de ABD Kongresi'nden bir heyetle görüşen Sisi, son zamanlarda kendisine yöneltilen insan hakları eleştirileri ve iki gazetecinin tutuklanmasıyla ilgili eleştirileri yanıtladı.

Sisi , “Ülke ve bölge koşulları nedeniyle Batı tarzı insan hakları ve sivil özgürlük kavramları Mısır'ın şartlarına uymuyor. Mısır'daki insan hakları ve sivil özgürlükler konularına Batılı bakış açısıyla yaklaşmamak gerekir" dedi.

Amerikalı heyetle görüşmesinde, ülkesinin hukukun üstünlüğüne ve demokratik değerlerin geliştirilmesi ilkesine bağlı olduğunu sandu. 

Sisi'nin açıklamaları, Mısır'da gazetecilere yönelik baskıların arttığı yolundaki haberlerin ardından geldi. Geçen hafta iki internet gazetecisi “yanlış haber yaydıkları ve milli güvenliği tehlikeye attıkları" gerekçesiyle tutuklanmıştı.

İçişleri bakanına negatif tepki

İki gazetecinin tutuklanmasına tepki gösteren Mısır Gazeteciler Birliği üyesi gazeteciler ise önceki gün, tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması amacıyla bir protesto gösterisi düzenlemiş ve “Gazetecilik suç değildir" diye sloganlar atmıştı. Mısır polisi ise, düzenlenen gösteri üzerine Gazeteciler Birliği'nin merkezine giriş ve çıkışı yasaklamıştı.

Gazeteciler Birliği ise Sisi yönetimine karşı yeni bir protesto yöntemi geliştirdi. Gazeteler İçişleri Bakanı Ahmed Cemaleddin'in fotoğraflarının 'negatifini' basmaya başladı. 

Cemaleddin'in fotoğrafları El Şuruk ve El Masr el Yevm gazetelerinde negatif olarka çıktı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler