YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi ABD'den siyasi ve ekonomik yardım dileniyor
Sisi ABD'den siyasi ve ekonomik yardım dileniyor
05 Mayıs 2015 03:10
Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, başta ABD olmak üzere dost ülkelerden ekonomik ve siyasi yardım talep ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, ABD Kongresi'nden bir heyeti kabulünde, başta ABD olmak üzere dost ülkelerin Mısır'a ekonomik ve siyasi destekte bulunmasını talep etti.

"Mısır'da yaşananları, farklı konumu ve karşı karşıya kaldığı sorunları hasebiyle anlamak" gerektiğini söyleyen Sisi, "Mısır'da 30 Haziran 2013'te yaşananlar, demokratik yolları kullanarak kimliklerini değiştirmeye çalışan bir cemaatin karşısında oluşan halkın iradesiydi. Mısır'ın, kendi halkının güven ve refahı için yürüttüğü çalışmaların desteklenmesi gerekir. Çünkü bunun, tüm Ortadoğu bölgesinin istikrarında olumlu etkisi olacak" ifadesini kullandı.

ABD Kongresi heyeti de ülkenin yaşadığı zorlukları anladıklarını ve bu yönde atılan tüm adımların Mısır halkına daha iyi bir geleceği garantilemek için olduğunu kaydetti.

Mısır'ın Ortadoğu'da "köşe taşı" olarak kabul edildiğini aktaran heyet, Sina'da teröre karşı mücadelesinde ve batı sınırında ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eden tehlikelere karşı Mısır'ı ABD kongresinde askeri ve siyasi yönden desteklemeye ve mümkün olan tüm katkıları sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Görüşmede, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve İstihbarat Başkanı Halid Fevzi'nin yanı sıra ABD'nin Kahire Büyükelçisi Robert S. Beecroft'ın da bulunduğu belirtildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler