YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırplar bölgede tek müslüman bırakmamışlar
Sırplar bölgede tek müslüman bırakmamışlar
Sırplar bölgede tek müslüman bırakmamışlar
11 Temmuz 2008 / 08:24 Güncelleme: 11 Temmuz 2008 / 00:00

Bugün, İkinci Dünya savaşından sonra en kanlı katliam olarak tarihe gecen Srebrenitsa soykırımının 13. yıldönümü. Aradan 13 yıl geçmiş olmasına rağmen bu şehirden hala katliamdan geri kalan toplu mezarlar çıkıyor. Bugün de Potocari şehitliğinde, cesetleri henüz bulunan 300 Boşnak Müslüman, büyük bir törenle defnedilecek. 11 Temmuz 1995'te başlayan bu soykırımda Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrinde ve etrafındaki köylerde yaşayan binlerce insan hayatını kaybetti.


Savaş öncesi Srebrenitsa halkının yüzde 85'ini Boşnak Müslümanlar oluştururken 14 Temmuz 1995'te şehirde bir tek sağ Müslüman bulunamamıştı. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar ailelerinden ayrıldıktan ve işkencelere maruz kaldıktan sonra Sırp askerleri tarafından otobüslere doldurulup Sırp Cumhuriyetinden çıkartıldı. Sırp askerlerin eline düsen erkekler ise öldürüldü. Bir çok kadın tecavüze uğradı. Tüm bunlar olurken büyük çoğunluğu erkeklerden oluşan binlerce insan da Sırp ordusundan kurtulmak için Tuzla (Srebrenitsa'ya 100 km. uzaklıktaki bir şehir) yoluna düştü. Ufacık umutlar ve kocaman korkular onları bu yola sürükledi. Bu insanlardan biri de Senam Omerovic'di.


Srebrenitsa katliamından sağ olarak kurtulan Omerovic, yaralarını sarmaya çalışırken yeni yaralarının açıldığını, bugün Srebrenitsa'da Müslümanların en büyük sorunun işsizlik olduğunu söylüyor. Çünkü Sırplar, Müslümanlar'a iş vermiyor, Yani Sırpların yeni silahı ekonomik güçleri!

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler