YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırp subayı hakettiği cezayı aldı
Sırp subayı hakettiği cezayı aldı
16 Ekim 2009 21:48
Sırp subaya, Srebreniça katliamından 30 yıl hapis

Bosna Savaş Suçları Mahkemesi, 1992-1995'teki Bosna savaşı sırasında Srebreniça'daki katliama katıldığı ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle emekli bir Bosnalı Sırp subayı 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkemenin kararında, 51 yaşındaki Milorad Trbiç'in "Srebreniça'da yaşayan ve savaşabilecek durumdaki tüm Müslüman erkekleri yakalamak, alıkoymak ve yargısız idam etmek amacıyla hareket eden suç örgütüne katıldığı gerekçesiyle soykırımdan suçlu bulunmuştur" ifadesi vurgulandı.

Trbiç, Srebreniça katliamı sırasında, doğudaki Zvornik'te Bosnalı Sırp güçlerine bağlı askeri polis bölüğünün başındaydı. Trbiç'in tutukluların bir araya getirilerek öldürüldüğü bölgeleri seçtiği belirtiliyor.

Karara göre Trbiç, toplu mezarlardaki cesetlerin çıkarılarak, suçun büyüklüğünü gizlemek amacıyla farklı yerlere gömülmesine de karıştı.

-SREBRENİÇA KATLİAMI-

11 Temmuz 1995 tarihinde Srebreniça'yı koruyan Hollandalı BM askerlerinin, Bosnalı Sırpların kasabayı ele geçirmesine göz yummasının ardından bir hafta süren katliamda, kasabada aralarında yetişkin erkek ve erkek çocukların da bulunduğu 8 bin kadar Müslüman Boşnak öldürülmüştü.

Katliamın sorumlularından Radovan Karaciç uzun yıllar bulunamamış, 13 yıl firari yaşayan eski Sırp lideri Temmuz 2008'de yakalanmıştı. Katliamın diğer sorumlusu Ratko Mladiç ise hala kaçak durumda.

Uluslararası Adalet Divanı, 2007'de katliamı, soykırım olarak nitelendirmişti.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler