YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırbistan'da Müslüman mezarlığına saldırı
Sırbistan'da Müslüman mezarlığına saldırı
05 Şubat 2013 15:24
Sırbistan'ın Buyanovats kentinin yakınlarında bulunan ve çoğunlukla Müslüman Arnavut nüfusun yaşadığı Osllare köyündeki Müslüman mezarlığına düzenlenen saldırıda yaklaşık 20 mezarın tahrip edildiği bildirildi.

 

Mezarlıktaki hasarı fark eden köy sakinleri, yetkililerden olayın faillerinin bulunmasını istedi. Sırbistan İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma kuvvetleri, yaklaşık 20 mezarın zarar gördüğünü tespit etti.

Kosova İçişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, bazı medya kuruluşlarında çıkan ve saldırının Kosova sınırları içerisinde gerçekleştiğini yansıtan haberlerin doğru olmadığına vurgu yapılarak, Osllare köyünün Kosova'da değil, Sırbistan toprakları içerisinde bulunduğu belirtildi.

Kosova polisinin sözcüsü Arber Beka, bu olayın Kosova polisinin sorumluluk alanında olmadığını, saldırının Sırbistan polisi tarafından doğrulandığını söyledi.

Osllare köyünün muhtarı Naser Bayrami, gazetecilere yaptığı açıklamada, köyde yaşayan aşırı milliyetçi Sırp gençlerden şüphelendiğini söyledi. Bayrami, mezarlıkların kutsal yerler olduğunu söyleyerek, Sırp polisinden sorumluların en kısa zamanda yakalanmasını istedi.

Sırbistan ile Kosova sınırına yakın bulunan Osllare köyündeki Müslüman mezarlarına zarar verilmesini, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve üst düzey yetkililer de kınadı.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, bu tur olayların artık bitmesi gerektiğini ifade ederek, ''İster Kosova'da ister Sırbıstan'da, bu tür olayları gerçekleştiren kişiler provokatördür'' dedi ve bu kişilerin yargı önüne çıkartılması gerektiğini ifade etti.

Sırbistan'ın güneyindeki Preşeva kentinde eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in iktidarda bulunduğu 1990'lı yıllarda yerel güvenlik güçlerine direndikleri için öldürülen Arnavutlar anısına belediye binası önüne dikilen anıtın Sırp yetkilileri tarafından kaldırılmasının ardından, Arnavut ve Sırp nüfusun birlikte yaşadığı bölgelerde tarihi anıt ve mezarlıklara çeşitli saldırılar düzenlenmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler